avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort bazat pe comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort bazat pe comun acord

Buna ziua
Sunt casatorita de 8 ani am un copil de 5 ani si de mai bine de 2 ani de zile nu ma mai inteleg deloc cu sotul din mai multe motive.Azi dupa cate am inteles a depus actele de divort, bineinteles ambii am tot amenintat cu divortul dar se pare ca el a avut curajul.Intrebarea mea este in cazul in care copilul meu nu accepta sa doarma fara mine pt ca in 5 ani de zile nu a fost o noapte in care sa doarma fara mine il poate obliga? Vreau sa mai specific faptul ca de copilul meu a grijit mama mea de la vrasta de 1 an jumate, si este foarte atasata de mine.In urma mai multor discutii el si familia lui m-au amenintat ca vor lupta cu dintii sa imi ia copilul.As dori sa stiu ce drepturi ar putea avea el asupra copilului?Eu lucrez am un venit mai mare decat a lui, nu am proprietatea mea personala decat cea in care locuiesc acum cu el dar aceasta este luata cu credit din banca, in schimb sunt singura mostenitoare a apartamentului parintilor mei asta ar ajuta la ceva?Va rog daca se poate sa ma ajutati sa imi raspundeti la aceste intrebari
Va multumesc
Inteleg ca veti fi de acord cu divortul, dar ramane problema minorului.

In privinta acestuia se va discuta despre custodia comuna a parintilor, de locuinta minorului (cu care dintre parinti va sta), despre programul de vizitare al parintelui cu care acesta nu locuieste si despre pensia de intretinere.

Solutia va depinde de probele administrate care vor tb sa convinga judecatorul ca interesul copilului este sa stea cu unul dintre parintii care se poate ocupa personal, indeaproape de supravegherea cresterea si educarea lui, ca ii poate asigura conditii decente de trai etc.
in primul rand trebuie sa vedeti ce a cerut efectiv in cererea de divort. se poate cere doar divortul sau si custodia si partajul totodata. indiferent de solicitarea lui in privinta minorului, noul cod de procedura civila instituie custodia comuna ca regula de baza iar custodia unica doar in anumite cazuri, adica va veti execrita drepturile si obligatiile in privinta copilului impreuna .Dvs, veti formula intampinare la cererea lui unde putei solicita domiciliul minorului acolo unde veti locui (fie in ap comun fie la parinti) si veti relata toata situatia faptica insotita de documentele doveditoare. Sansele ca el sa obtina custodia exclusiva in conditiile aratate de Dvs sunt minime.
Sansele ca oricare dintre dvs sa obtina autoritate parinteasca exclusiva sunt nule.
Discutia care se va purta va fi in jurul domiciliului copilului.
Faptul ca la 5 ani copilul nu vrea sa doarma fara dvs nu este un argument in nici o directie.
Daca aveti un domiciliu stabil puteti (aveti sanse destul de mari) obtine domiciliul copilului la dvs.
La fel si tatal are sanse destul de mari sa obtina un program largit de vizitare.
in schimb sunt singura mostenitoare a apartamentului parintilor mei asta ar ajuta la ceva?


Asta nu va ajuta cu nimic. Ce faceti daca acestia hotarasc sa-si vanda apartamentul sifac un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere cu o terta persoana, sau ,sau, sunt multi de sau. Nimeni nu este obligat a lasa o mostenire.
Aseara mi-a spus ca nu are nimic de impartit cu mine doar copilul si a discutat cu avocata lui si i se va da de 3 ori pe saptamana dreptul la vizita plus 2 weckend-uri pe luna o saptamana in vacante si o luna in vacanta de vara.Copilul meu nu are cum sa stea atata timp fara mine ar fi o trauma pt copil.Ce pot sa fac? Pe el nu il intereseaza asta va fi o razbunare a lui pentru mine dar din pacate se razbuna pe copil.Nu ma deranjeaza ca are dreptul la vizita dar daca copilul nu vrea sa doarma la el il poate obliga?Dumnezeule am tras 6 ani de zile din cauza asta pentru ca mi-a fost frica de ce se va intampla cu copilul dar numai pot.Sfatuiti-ma ce pot sa fac.Va multumesc

Alte discuții în legătură

Divort, custodie comuna, un copil 3 anisori, pensie alimentara Sabu Sabu Buna ziua, Inca nu am discutat acest aspect in familie,dar s-ar putea sa nu scapam(de ceea ce imi era \"teama\") de divort. Familia are de toate, ... (vezi toată discuția)
Divortul la notar GABRIELA2014 GABRIELA2014 Buna seara. Sunt casatorita de 5 ani si am un copil de 3 ani si jumatate. As dori sa stiu daca se poate divorta la notar si cum se stabileste custodia ... (vezi toată discuția)
Divort cu un copil minor irinatracy2020 irinatracy2020 Divort cu un copil minor Eu si sotul meu ne-am despartit in fapt in 2019, cand baiatul nostru avea 11 luni. Sotul este cetatean American si a parasit ... (vezi toată discuția)