avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate ionut73

Activitate ionut73

Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva raspunsuri cu privire la problema mea pe care o intampin legata de iesirea din indiviziune.
Exista o cladire p+1 la care sant doi proprietari , mai exact la etajul cladirii este un proprietar iar parterul se afla in proprietatea mea. Mentionez ca aceasta cladire a fost in administratia statului roman inainte de 1989 , iar dupa anul 1989 cladirea a avut doi proprietarii , parterul fiind in administrarea serviciului de gospodarire comunala iar etajul cladirii a apartinut la s.c viscom. Dupa cumpararea imobilului de actuali proprietari de la fosti proprietari , actuali proprietari ai parterului au demolat scara secundara care se afla in spatele imobilului si care aceasta scara se afla in spatiul cumparat de proprietarii de la parter. Dupa un lung sir de procese prin tribunale proprietarii parterului au fost obligati sa reconstituiasca scara pe vechiul amplasament in urma unei sentinte irevocabila. Intrebarea mea este daca se poate cere iesirea din indiviziune si daca da cum se procedeaza. Mentionez ca proprietari de la etaj nu folosesc aceasta scara deoarece printro sentinta judecatoreasca proprietarii etajului au obtinut o alta cale de acces.
Va multumesc anticipat
Cu stima si respect
Simon