avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate Geo80

Activitate Geo80

As dori sa continui aceasta discutie cu un avocat cu hartiile in fata. Ca poate asa se intelege mai bine ce am de spus si asa poate mi se explica mai exact unde ce si cum trebuie prcedat mai departe. Eu din pacate aici pe site nu voi pune absolut nici un detaliu exact, ce, unde si cum. Am tot evitat sa dau amanunte si nu le voi da.

Cel mai bine, vad cum fac sa gasesc un avocat sa se uite un pic peste toate hartiile stranse, si sa faca un pic lumina in ce se intampla.

M-ar interesa mai degraba acum, asa estimativ, cat ar costa sa se uite un avocat si sa imi faca o consultare. Sfaturi si indrumare ce sa fac in viitor sa rezolv aceasta problema. Sa stiu de cat sa ma "imprumut" de la prieteni, ca de, degeaba am 2 facultati si zeci de diplome, daca nu am pile si relatii pentru un job.

Si da, atata timp cat nu am postat aici contractul, stiu ca pare tras de coada. De asta zic ca as prefera sa il arat direct unui avocat, asa cu hartia in fata nu o sa mai para tras de coada. Eu tot sper ca nu m-au mai cautat si nu au mai zis nimic de 3 ani, e pentru ca directorul de sucursala, cel cu care am vorbit acum 3 ani, cel care mi a zis sa stau linistit sa nu ii dau in judecata sa nu ajunga contractul in presa, stia el ceva ce e ilegal in contractul ala. Dar mai multe o sa vorbesc cu un avocat cu contractul in fata. Sincer nici eu nu m-am mai interesat de trei ani, pentru ca am luat vorba acelui director de sucursala drept de buna. Am fost macinat psihic in tot acest timp, ca de, nu am habar ce urmeaza sa se intample. Ca vine politia la usa. Si toate astea pentru un imprumut mic, nici macar de o masina la mana a doua, la vremea respectiva. Acum am de dat cat pentru 4 mercedesuri.

Si acum serios, 3 ani ninic de la nimeni, nu pare un pic ciudat? Adica mai evident ca s-au simtit cu musca pe caciula nu cred ca se poate. Au asteptat sa treaca 3 ani si abia apoi mi au dat contractul la o firma de recuperare. Dar aceasta este o discutie pe care vreau sa o am cu un avocat fata in fata. Poate ma insel eu, nu am habar cum functioneaza sistemul jurdic, care sunt legiile si cum sunt ele interpretate.

In concluzie nu voi mai continua aici, si mai bine caut un avocat. As prefera sa vorbesc lucrurile concret si nu asa pe ocolite, ca sa primesc un raspuns clar. Multumesc pentru raspunsurile date, au fost de mare ajutor. Nu trebuia sa las eu sa se ajunga aici,

@derbedea
Au trecut 3 ani si 4 luni de la ultima factura platita si nu sa inceput executarea silita. Nu a avut loc nici macar un proces. Nu sa intamplat nimic. Sa inteleg ca prescrierea incepe de la 3 ani de la ultima factura pe care trebuie sa o platesc eu conform contractului? Sa zicem ca ultima factura conform contractului se face prin 2015, prescrierea este oficiala in 2018? Sau la 3 ani de la ultima factura platita? In cazul de fata 2010 si prescrierea este oficiala in 2013. Care varianta este?

Bun, nu se considera ca am platit pentru ca nu a fost platit integral, e vina mea ca nu m-au anuntat ei de schimbarea ratei ca nu m-am interesat, k, dar eu am dat niste bani totusi, sunt niste incasari, am chitante, acesti bani nu ar trebui scazuti din suma totala, de undeva, ca totusi sunt niste bani 60 x24=1440 dolari, suma asta unde e? De ce sa o mai platesc o data? Asta nu inteleg eu. Sa inteleg ca angajata bancii a avut dreptate cand a zis ca am platit aer? K, nu se considera platit nimic, so, macar sa imi dea acei bani inapoi si sa ii folosesc sa acopar niste rate integral, nu? E totusi vorba de peste o mie de dolari.

Multumesc.
Ce inseamna: "Nu cred ca e prescris creditul, cel mult sunt prescrise cateva rate, dar nici alea, daca s-a declarat scadenta anticipata intre timp..."

Daca mi se poate explica mai detaliat, Multumesc.

Din pacate contractul este falsificat de catre banca. Am fost cu el la comisia de control BNR (2010) si i-am lasat la propriu cu gura cascata si au zis ca nu se baga, mi au dat un numar de inregistrare dar mai mult nu pot face ca nu isi dau in gat colegii. Mi sa zis de la obraz. Si sa imi vad de treaba mea. Drept tovada, din 2010 pana acum nu am primit raspuns de la comisia BNR.O sa trec pe acolo cu dovada inregistrarii plangerii sa vad ce sa intamplat. Acum am gasit "Bonul" cu numarul de inregistrare, ca m-am reuitat peste dosar. Am si uitat ca am facut si acolo plangere.

Si da am desfasuratorul, am toate chitanele semnate, am toate documentele, pana si plicurile cu stampila bancii si stampila oficiului postal. Nu am aruncat nimic. De aceea zic ca din partea mea am toate actele.

Multumesc pentru raspunsuri, sincer nu inteleg si nu am habar cu ce sa mananca sistemul bancar. Nu am pe cine sa intreb, nu am prieteni in domeni. Nu am bani sa imi permit sa merg la cineva calificat.

La singura discutie avuta atunci in august pentru rezolvarea problemei mi sa zis urmatoarea treaba, care e interesanta, conform contractului daca platesc mai putin de jumatate de rata, ei considera ca nu am platit deloc rata. Imi iau banii dar ei noteaza ca nu am platit rata. Ceva de genul. Ma luat cu termeni bancari de care nu aveam habar ce inseamna. Asa mi sa explicat atunci. Sumele urmatoare sunt cu titlu explicativ, ele nu reflecta suma reala din rata. Eu avant o suma de 60 dolari, ei au modificat rata la 150 dolari. Si nu in timp, prima rata 60, a doua 80, a treia 150. Astfel eu cand plateam rata intreaga era mai putin decat jumate. Imi luau banii si treceau ca rata nu e platita. Si nici nu mi au spus nici mie nici parintilor ca rata sa modificat, au tacut timp de 2 ani. De la asta a inceput initial. Si mi au cerut banii din urma, datoria pe 2 ani neplatita, ei asteptand de la mine sa le platesc rata integral, inclusiv din nou cei 60 dolari ca si cand nu i-as fi platit. Deci practic dupa cum mi sa zis de la ghiseu, "Ai platit aer". (n.a. nu o sa ii uit cat traiesc vorba asta) Si sa le platesc ratele pe 2 ani integral. Atunci sa deschis si contractul si am vazut ca nu era cel facut de mine. Am incercat sa fac si o reesalonare si nu mi au acceptat cererea. Ei nu vroiau decat un singur lucru, banii. Nu au vrut mediere. Am cererile, am copiile. Am incercat atunci sa rezolv problema dar nu am avut cu cine sa vorbesc. Am avut toata bunavointa. Am cerut sa se scada din suma datorata suma platita deja. Ca doar am dat niste bani si nu au vrut asta.

Am tot insistat sa mi se dea o copie a actelor prin care as fi fost instiintat ca sa modificat rata. S-au tot gasit scuze pentru a nu le primi, dar nici nu a zis nimeni ca ele ar exista. Am cerut convorbirile telefonice, inregistrarile, la fel, tot felul de scuze pentru a nu le primi. Nu au avut sa imi dea nici o dovada ca m-au instiintat. Ei stiau un singur lucru, ca am sa le dau bani si atat, dovezi, acte, instiintari, nu aveau nimic. Nici pana la ora actuala nu am primit nimic de la banca, mai tarziu de data de august-septembrie 2010. Incepand cu august-septembrie 2010 banca a disparut efectiv de pe fata pamantului in privinta contractului meu. Si acum, dupa atata timp scrisoarea de la firma de recuperare.

S-au calcicit la un credit de nevoi personale negarantat luat cu buletinul. Nici macar nu era o suma mare, initial. Dar cu modificarile lor...

Concluzia: (Sumele sunt sub forma de exemplu)

Am luat 5000, am platit 1700.
Cum vad eu
5000 - 1700 = 3300
Cum vede banca
5000 - 1700 = 8000

Si tot eu sunt hotul.

Atat va rog, sa imi explicati ce inseaqmna "Nu cred ca e prescris creditul, cel mult sunt prescrise cateva rate, dar nici alea, daca s-a declarat scadenta anticipata intre timp..."
Multumesc pentru raspunsuri.
Voi consulta un avocat.
Buna ziua,

In 2008 am contactat un credit de nevoie personale la care am platit (parintii au platit) pana in 2010 august, moment in care banca mi a spus ca de fapt nu am achitat nici o rata. Dupa o discutie cu angajatii bancii am descoperit ca mi au modificat rata de la 58 (suma cu conotatie de exemplu) dolari luna, aveam de fapt de plata 148 (suma cu conotatie de exemplu) fara sa fiu anuntat, cand plateam 58 cum aveam in desfasurator cei de la caserie nu mi au spus ca de fapt era mai mult si asa sa adunat datoria. Plus ca pe deasupra imi imputau si taxa ca plateam la ghiseu, taxa ca plateam in lei, taxa ca plateam intr-un cont in dolari. Si erau asa mandri de ei ca ma furau incat treceau toate aceste taxe pe chitante. Din pacate imprumutul l-am facut pe numele meu pentru parinti, asa ca ei plateau ratele. Mai exact maica-mea a platit pana au am primit un telefon si am fost instiintat de imensa datorie la banca care era mai mare decat suma pe care o luasem plus cea pe care o platisem. Maica-mea nu a citit chitantele, le semna si le baga in buzunar. Toate chitantele erau semnate de ea. Dupa cateva certuri cu banca parintii au incetat sa plateasca ratele din cauza hotiei pe fata. Eu nu am avut cum sa le platesc pentru ca intre timp am ramas fara locul de munca. Si aici intervine o mare greseala din partea mea. Eu am complectat un contract si l-am semnat. Doamna care lucra la banca a plecat cu contractul sa ii faca o copie. Sa intors dupca cam 10-15 minute cu el capsat intr-un alt tanc de hartii, cu desfasurator si altele. Eu nu l-am recitit. Iar in momentul in care am desfacut contractul sa vad si eu de ce si unde am gresit de am asa o mare suma de datorat, desi se platea rata conform desfasuratorului, am descoperit ca era cu totul alt contract, scris de altcineva si semnat de altcineva. Cei de la banca au omis un mic amanunt, eu am un mic defect din nastere si "fontul" pe care il folosesc cand scriu este un pic iesit din commun, lucru care nu poate fi corectat decat cu o operatie pe creier cel mai probabil. Stiu ca suna ciudat. Iar acel contrat e scris clar si citet, eu pot aduce la orice ora monstre si specimene de scriere din orice perioada a vietii mele inclusiv de la medic pentru problema mea ca acel contract nu este scris si semnat de mine. Iar in acest cointract sunt bifate si trecute tot felul de rubrici pe care eu nu le am acceptat. Si am spus in fata celui de la banca ca nu mai dau un leu. Nu le convine, sa ma dea in judecata si sa ii vad cu explica in fata judecatorului cum si de cine a fost scris contractul si a cui e semnatura de la numele meu. Aparent doamna care la xeroxat, de fapt la complectat punand ce a vrut in el si la capsat sa nu il vad. In concluzie banca a tacut si nu a mai zis nimic timp de 3 ani. Acum in august, se fac 3 ani de la ultima facutra platita, in septembrie 3 ani de la ultima facutra pe care trebuia sa o platesc. Si suntem in noiembrie. Nu am primit nici un telefon, e adevarat ca nu mai am acel numar de telefon. A trebuit sa renunt la abonament deoarece nu am mai avut bani sa continui, Nu stau la adresa la care sa facut contractul. Maica-mea nu a mai primit nimic de atunci prin posta. Deci au trecut 3 ani de la orice forma de conumicare, legala, asta in cazaul care au manarit sau au creeat una ilegala, am inteles ca se mai fac astfel de lucruri, de exemplu firma de recuperare face plati in numele tau pentru a opri termenul de prescriere. Trecand peste asta, au trecut 3 ani doveditori prin acte.Sau cel putin ce acte detin eu.
Acum intervine o alta problema, dupa 3 ani si o luna si cateva zile maica-mea a primit o scrisoare recomandata pentru mine si a semnat pentru ea, scrisoarea fiind de la o firma de recuperare. Acum, ca ea a semnat recomandarea se anuleaza prescrierea? Ce se intampla mai departe ca sincer nu ma pricep.
Eu personal nu i-am dat in judecata pentru fals in acte, deoarece dupa o discutie avuta cu un reprezentant al bancii a reiesit, eu nu ii dau in judecata ei nu ma cauta si nu imi mai cer banii, lucru care sa intamplat pana la aceasta recomandare.
Problema e ce fac mai departe, bani nu am sa ii dau in judecata, inca sunt somer,. Prescrierea mai este activa daca a semnat recomandarea? Daca chiar sunt 3 ani, si nu sa facut nici o manarie, ce se intampla cu datoria mea si contul la banca?

Multumesc