Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legat de prescriere a unei datorii, as dori informatii ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legat de prescriere a unei datorii, as dori informatii pentru ca au trecut 3 ani.

Buna ziua,

In 2008 am contactat un credit de nevoie personale la care am platit (parintii au platit) pana in 2010 august, moment in care banca mi a spus ca de fapt nu am achitat nici o rata. Dupa o discutie cu angajatii bancii am descoperit ca mi au modificat rata de la 58 (suma cu conotatie de exemplu) dolari luna, aveam de fapt de plata 148 (suma cu conotatie de exemplu) fara sa fiu anuntat, cand plateam 58 cum aveam in desfasurator cei de la caserie nu mi au spus ca de fapt era mai mult si asa sa adunat datoria. Plus ca pe deasupra imi imputau si taxa ca plateam la ghiseu, taxa ca plateam in lei, taxa ca plateam intr-un cont in dolari. Si erau asa mandri de ei ca ma furau incat treceau toate aceste taxe pe chitante. Din pacate imprumutul l-am facut pe numele meu pentru parinti, asa ca ei plateau ratele. Mai exact maica-mea a platit pana au am primit un telefon si am fost instiintat de imensa datorie la banca care era mai mare decat suma pe care o luasem plus cea pe care o platisem. Maica-mea nu a citit chitantele, le semna si le baga in buzunar. Toate chitantele erau semnate de ea. Dupa cateva certuri cu banca parintii au incetat sa plateasca ratele din cauza hotiei pe fata. Eu nu am avut cum sa le platesc pentru ca intre timp am ramas fara locul de munca. Si aici intervine o mare greseala din partea mea. Eu am complectat un contract si l-am semnat. Doamna care lucra la banca a plecat cu contractul sa ii faca o copie. Sa intors dupca cam 10-15 minute cu el capsat intr-un alt tanc de hartii, cu desfasurator si altele. Eu nu l-am recitit. Iar in momentul in care am desfacut contractul sa vad si eu de ce si unde am gresit de am asa o mare suma de datorat, desi se platea rata conform desfasuratorului, am descoperit ca era cu totul alt contract, scris de altcineva si semnat de altcineva. Cei de la banca au omis un mic amanunt, eu am un mic defect din nastere si "fontul" pe care il folosesc cand scriu este un pic iesit din commun, lucru care nu poate fi corectat decat cu o operatie pe creier cel mai probabil. Stiu ca suna ciudat. Iar acel contrat e scris clar si citet, eu pot aduce la orice ora monstre si specimene de scriere din orice perioada a vietii mele inclusiv de la medic pentru problema mea ca acel contract nu este scris si semnat de mine. Iar in acest cointract sunt bifate si trecute tot felul de rubrici pe care eu nu le am acceptat. Si am spus in fata celui de la banca ca nu mai dau un leu. Nu le convine, sa ma dea in judecata si sa ii vad cu explica in fata judecatorului cum si de cine a fost scris contractul si a cui e semnatura de la numele meu. Aparent doamna care la xeroxat, de fapt la complectat punand ce a vrut in el si la capsat sa nu il vad. In concluzie banca a tacut si nu a mai zis nimic timp de 3 ani. Acum in august, se fac 3 ani de la ultima facutra platita, in septembrie 3 ani de la ultima facutra pe care trebuia sa o platesc. Si suntem in noiembrie. Nu am primit nici un telefon, e adevarat ca nu mai am acel numar de telefon. A trebuit sa renunt la abonament deoarece nu am mai avut bani sa continui, Nu stau la adresa la care sa facut contractul. Maica-mea nu a mai primit nimic de atunci prin posta. Deci au trecut 3 ani de la orice forma de conumicare, legala, asta in cazaul care au manarit sau au creeat una ilegala, am inteles ca se mai fac astfel de lucruri, de exemplu firma de recuperare face plati in numele tau pentru a opri termenul de prescriere. Trecand peste asta, au trecut 3 ani doveditori prin acte.Sau cel putin ce acte detin eu.
Acum intervine o alta problema, dupa 3 ani si o luna si cateva zile maica-mea a primit o scrisoare recomandata pentru mine si a semnat pentru ea, scrisoarea fiind de la o firma de recuperare. Acum, ca ea a semnat recomandarea se anuleaza prescrierea? Ce se intampla mai departe ca sincer nu ma pricep.
Eu personal nu i-am dat in judecata pentru fals in acte, deoarece dupa o discutie avuta cu un reprezentant al bancii a reiesit, eu nu ii dau in judecata ei nu ma cauta si nu imi mai cer banii, lucru care sa intamplat pana la aceasta recomandare.
Problema e ce fac mai departe, bani nu am sa ii dau in judecata, inca sunt somer,. Prescrierea mai este activa daca a semnat recomandarea? Daca chiar sunt 3 ani, si nu sa facut nici o manarie, ce se intampla cu datoria mea si contul la banca?

Multumesc
Faptul ca a semnat hartia nu inseamna nimic.
Daca vreti sa aflati concret cum se prezinta situatia mergeti cu actele la avocat pentru a se analiza.
Scrisoarea de la firma de recuperari nu intrerupe termenul de prescriptie. Inceperea procedurii de executare da. Dar in cazul dvs, cum zicea si colegul de mai sus, situatia e mai complicata asa ca ar trebui sa consultati un avocat.
Multumesc pentru raspunsuri.
Voi consulta un avocat.
Este foarte interesant, dnul zice ca nu are bani si avocatul, om de suflet il trimite la avocat.

pai omul a venit aici pentru ca nu are bani. Dac-ar fi avut se ducea.

Domnule, cu toata responsabilitatea va spun ca nu cred ce spuneti in legatura cu falsificarea contractului.
Ba ati luat creditul si l-ati platit o vreme, ba nu l-ati semnat. Cred ca vreti sa testati aici o strategie de care doriti sa va folositi.

Deoarece ati platit ratele o perioada, nu aveti cum sa veniti si sa spuneti ca de fapt nu ati luat creditul dumneavoastra. Intelegeti? declaratiile mincinoase in fata instantei se pedepsesc penal. Nu faceti o prostie si mai mare.

In legatura cu rata, multe banci au o dobanda mai mica in primul an, urmand sa creasca in anii urmatori. Nu cred ca nu ati stiut asta, iar daca nu ati stiut e greseala dvs ca nu ati citit ce semnati.

Nu cred ca e prescris creditul, cel mult sunt prescrise cateva rate, dar nici alea, daca s-a declarat scadenta anticipata intre timp...

Daca aveti bunuri si/sau venituri vor fi executate silit.
Multi clienti ai bancilor nu citesc contractele inainte de a semna, iar cand citesc, li se pare incredibil ca au putut semna in conditiile bancii.
Cand va veni vremea, puteti face contestatie la executare, sa invocati si implinirea termenului de prescriptie si sumele ce vi se pretind. Ziceti ca aveti un desfasurator pe perioada creditului si chitantele.