avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1426 soluții astăzi
Forum Activitate maria_cluj

Activitate maria_cluj

Am urmatoarea situatie: am calitatea de parte responsabila civilmente intr-o cauza, un angajat al firmei a savarsit infractiunea de omor din culpa (accident auto). S-a judecat in prima instanta si s-a stabilit un cuantum al despagubirilor cam mare din punctul nostru de vedere. Sentinta nu s-a dat la ultimul termen, ci s-a amanat pronuntarea. Din pacate, n-am depus apelul in termen de 10 zile de la pronuntare, ci asteptam comunicarea, ca sa calculam de la primire 10 zile. Ca asa se calculeaza, ne-a spus avocatul angajat. Aceeasi opinie a avut-o si avocatul inculpatului. Se pare ca in multe locuri, asa ar fi practica judiciara.
In fine, asa o fi practica sau avocatii angajati nu erau prea priceputi, nu analizez acum. Ci doar ma intreb daca mai pot face ceva.
Binenteles ca partea cealalta stia mai bine si a depus apel, eu am aflat abia acum, cand inculpatul a primit o citatie pt asta. Firma noastra nu a fost citata, deci lipsa de procedura.
Mai am vreo sansa sa mi se accepte apelul? chiar nu mi-am imaginat ca daunele acestea vor merge doar in sus .....
Multumesc.