avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate BOGDAN_ROU

Activitate BOGDAN_ROU

Răspuns la discuția PRIETENA MEA ARE DREPTUL?
PRIETENA MEA NU STIE CA EU MA INTERESEZ DE ACESTE ASPECTE, DAR CRED CA NU STRICA SA FII PREVAZATOR.
IN ANUL 2004 MI-AM CUMPARAT UN IMOBIL PRIN CREDIT IPOTECAR PE 20 DE ANI, IN CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE SUNT TRECUT DOAR EU SINGURUL PROPRIETAR. DIN ANUL 2005 S-A MUTAT IMPREUNA CU MINE IN ACEST IMOBIL SI PRIETENA MEA CU CARE LOCUIESC SI IN ZIUA DE AZI.
AS DORI SA IMI SPUNETI DACA PRIETENA MEA AR PUTEA SA PRETINDA VREUN DREPT ASUPRA IMOBILULUI SAU ASUPRA BUNURILOR DIN ACEST IMOBIL AVAND IN VEDERE CA ATAT PENTRU IMOBIL CAT SI PENTRU BUNURI PLATESC DOAR EU, PRIETENA MEA NU CONTRIBUIE CU ABSOLUT NIMIC.
Răspuns la discuția NU BENEFICIEZ DE SPOR DE VECHIME!
AM ARATAT O.G. 6/2007 SI MI-AU SPUS CA NU POT BENEFICIA DE SPOR DE VECHIME DEOARECE IN H.G. 281/1993 LA ART. 7, ALIN. 2 SE PREVEDE " Pentru personalul încadrat în muncă, după data aplicării prezentei hotărâri, conducerea unităţii poate aproba luarea în considerare pentru acordarea sporului de vechime în muncă a perioadelor lucrate în alte sectoare decât cele bugetare, dacă vechimea respectivă se apreciază că este utilă realizării sarcinilor şi atribuţiilor ce-i revin."
MENTIONEZ CA EU AM LUCRAT IN SECTORUL BUGETAR(INVATAMANT) INAINTE DE A DEVENI FUNCTIONAR PUBLIC.
CE MAI POT FACE IN ACEASTA SITUATIE? MAI POT FACE CEVA SAU TREBUIE SA MA RESEMNEZ?
Sunt functionar public clasa I, grad debutant. Lucrez in administratia publica locala. Mi s-a spus de la serviciul resurse umane ca timp de un an de zile nu pot beneficia de sporul de vechime aferent (eu avind 10 ani vechime in alt domeniu de activitate) decat dupa ce trec la gradul de asistent.
Este corect ca timp de un an de zile sa fiu privat de acest spor de vechime?