avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate blue51

Activitate blue51

Răspuns la discuția Partaj prin mediere
Nu ne putem intelege din pacate,comunicam prin mediator cu toata ca eu am cerut ca partea care a apelat la el sa fie prezenta,poate gresesc poate nu dar mediatorul bate mai mult in partea cealata.
Imi tot cere actele de la bunurile imobile care recunosc sunt la mine,dar atunci cand eu le cer pe celelalte mobile e ca si cum as vbi in gol.
Atunci cred ca ramane sa semnez asa cum m-a indrumat dna ,,tatianac..mai sus doar procesul verbal.
Răspuns la discuția Partaj prin mediere
Dar in situatia in care ambele parti nu cad de acord,cererea se depune in instanta urmand ca acesta sahotarasca?
Buna ziua!
Dupa terminarea divortului,urmeaza partajul,conf legii 192/2006 act in august,acesta trebuie initiat mai intai la mediator.
Pana aici am inteles,dupa care mediatorul depune cererea in instanta indiferent daca una din parti nu participa la mediere.
Intrebarile sunt:
-care dintre parti are datoria de a prezenta mediatorului doc care dovedesc bunurile comune dobandite in timpul casatoriei,chiar si creditele inca nerambursate?
-la cate sedinte de mediere se poate merge,daca prima este gratuita urmatoarele se platesc,cine suporta cheltuiala?
-mediatorul depune cererea impreuna cu actele sau acestea sunt prezentate in timpul procesului de ambele parti?
-la mediere se poate merge cu avocat?
Multumesc,sunt cam multe intrebari...
Buna ziua,pentru a putea vinde un autoturism este nevoie ca plata impozitului pe bunurile proprii sa fie achitata la zi,in cazul in care mai exista un rest de plata?
Va multumesc!