avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea-Elena26

Activitate Andreea-Elena26

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema.
In anul 2009, mama mea a facut un abonament pentru un telefon si eu l-am folosit.
Am facut un cost suplimentar si am primit o factura de 200 lei. Nu am mai platit, iar taxa pt rezilierea anticipata a contractului era de 300 lei.
De atunci mama a primit diverse adrese de la o societate de executare, prima dintre ele specificand o suma de plata cu penalizari de 1600 lei.
Acum cateva zile, a venit acasa un domn cu o hartie in care era specificata o datorie de 3000 lei, amenintandu-o pe mama, cu darea in judecata.
Este posibil ca pentru o datorie de 500 de lei, sa o dea pe mama in judecata, imputandu-i o suma de 6 ori mai mare?
Cum sa procedez pentru a rezolva aceasta problema?
Sa solicit operatorului de telefonie sa platesc acea suma de 500 lei ? :)
Multumesc anticipat pt raspuns.
O zi buna!
Multumesc pentru raspuns.
Totusi am o nelamurire privind situatia aceasta.Noi folosim ca program APLxPERT. In ce cont ar trebui sa preiau acest debit, deoarece acesta nu reprezinta creanta institutiei la care lucrez, ci este a institutiei solicitante, respectiv Directia Economica a Finantelor Publice Locale Iasi?
Zi frumoasa!:)
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa rezolv o poblema cu care ma confrunt la serviciu, compartimentul impozite si taxe, intr-o comuna.
Am primit o solicitate de luare in debit a unui dosar de executatre (datorii catre bugetul local Iasi) pentru o societate, cu sediul fiscal in comuna noastra, de la Directia Economica si Finante Publice Locale Iasi, serviciul venituri din contracte.
Este legal sa preluam aceste debite
si apoi sa viram sumele incasate in contul datoriei inregistrate la bugetul local Iasi.
Va multumesc!
Zi frumoasa sa aveti! :)
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema cu care ma confrunt la serviciu, serviciul impozite si taxe.
Instalarea starii de insolvabilitate pentru persoanele care un debite reprezentand amenzi neincasate, trebuie aprobata in consiliul local?
Va multumesc!
Sa aveti o zi frumoasa si un an nou fericit! :)
Va multumesc pentru raspuns, imi este de ajutor !
Multumesc pentru raspuns!
As dori sa stiu daca un articol dintr-o lege specifica acest lucru, pentru ca acea persoana cu handicap care solicita aceasta scutire de la plata impozitului pentru mai multe cladiri si terenuri mi-a spus ca legea nu specifica ca ar fi vorba doar despre cladirea si terenul aferent adresei de domiciliu.
Zi frumoasa!
Buna ziua!
In legea nr 448/2006, art 26 este specificat faptul ca: "Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:b)scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;".
Daca o persoana cu handicap are 2 sau mai multe cladiri in localitati diferite, beneficiaza de scutirea platei impozitului pentru o singura cladire sau pentru toate?
In ceea ce priveste terenurile, la ce fel de categorie (intravilan, extravilan) beneficiaza de scutire la plata impozitului?Exista o limita de suprafata pe aceste terenuri sau este nelimitata suprafa pentru care nu se plateste impozitul.
Intreb acest lucru deoarece este specificat in lege ca persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pentru CLADIRE (nu cladiri) si TEREN (nu terenuri).
In speranta ca cineva imi va raspunde, multumesc anticipat.
O zi frumasa sa aveti! :)