avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Activitate floarefrunza

Activitate floarefrunza

Va inteleg perfect, in aceeasi situatie sunt si prin aceleasi probleme si emotii trec. Traiesc cu fiecare mamica care trece prin asa ceva. E nedescris de dureros si din pacate ajutor din partea celor care ar trebui sa ne sprijine nu primim.
Buna.
Da, doar cu executor judecatoresc poti sa-l i-ai de la tatal copilului, doar ca si la executarea silita nu forteaza nimeni copilul daca el nu vrea sa vina. Daca copilul in fata executorului zice ca nu vrea sa vina la dvs, aceasta decizie va fi scrisa in procesul verbal. Din pacate astea sunt procedurile la noi in Romania. Cei care incalca hotararile judecatoresti nu suporta nici-o consecinta. Si cu privire la audierea copilului intr-o instanta, se poate si mai devreme de 10 ani. Copilul meu a fost audiat si la 5 ani, si la 7 ani. Sunt si eu in aceeasi situatie din pacate. La varsta de 4 ani a fost luat de tatal lui la programul de vizita si nu mi l-a mai inapoiat. L-am dat in judecata, cu 3 hotarari judecatoresti in mana nu reuseam sa-mi i-au copilul acasa. Am actionat prin executor judecatoresc. La prima incercare copilul a refuzat sa vina cu mine. Am cerut sa treaca copilul printr-un proces de consiliere psihologica, pentru ca era influentat negativ de tata "alienare parentala". La a doua incercare de executare am reusit cu mare greu sa conving copilul sa spuna "vreau sa merg cu mami". A locuit copilul cu mine exat 3 luni, si iarasa-si a fost luat de
catre tata in programul de vizita si nu mi-a mai fost inapoiat. Si astazi inca ne judecam. Copilul are 7 ani deja. Va doresc multa rabdare si putere si mult succes!!! Astea sunt din pacate niste legi de nimic in tara asta, in care agresorul traieste bine mersi, fericit si fara probleme, unde politia nu se baga ca cica nu e de competenta lor, unde protectia copilului nu face nimic. Asta e tara noastra. :(
Buna seara.
Domnul avocat, as avea o intrebare: Si cu o astfel de hotarare se poate obtine pasaport pentru minor fara acordul oficial al tatalui?
Sa zicem ca granita o putem trece, dar cum procedam la obtinerea pasaportului daca ex. nu vrea sa-si dea acordul?
Multumesc
am specificat in primul mesaj, vreau sa merg acasa cu copilul...la parintii mei, e clar ca nu-o sa-l duc in strada....si financiar ma va sustine mama mea pan mai creste putin copilul ca sa fie pregatit de gradinita din toate punctele de vedere (fizic si emotional......deoarece e foarte atasat de mine....e cu mine 24 din 24)...si apoi imi voi gasi un servici.
Intrebarea mea: pot cere instantei incredintarea copilului si stabilirea domiciliul in R.Moldova?
buna ziua,
va multjumesc pentru raspuns.
din pacate deocamdata nu pot sa am un servici....copilul inca nu a facut 2 ani.....e sub ingrijirea mea. Martori nu am ca sa demonstrez ca sotul nu se implica in ingrijirea copilului.
In instanta nu primeaza interesul si binele copilului??? Un copil nu are nevoie strict doar de lucruri materiale.....are nevoie de-o mama langa el. Nimeni nu-l va putea ingriji mai bine decat mine.
Buna ziua,
Sunt din Republica Moldova, casatorita de 5 ani in Romania cu cetatean Roman.
De la nasterea copilului au inceput problemele si certurile in familia noastra (sunt multe de relatat...dar am nevoie cred ca de-o zi intreaga sa redactez povestea) asa ca voi explica scurt si la subiect. Copilasul nostru in prezent are 1 an si 10 luni. De aproape un an...la fiecare cearta, sotul ma ameninta cu divortul...dupa cateva zile de teroare psihica (cuvinte urate,murdare, invinuiri precum ca vorbesc pe internet cu barbati...ceea ce nu e adevarat...nici pe departe nu-mi sta capul la asa ceva, amenintari....ca-mi i-a copilul, ca ma schilojeste, ma baga in carucior si voi avea posibilitatea toata viata mea sa stau pe internet(din carucior), e foarte gelos...si nu are deloc motive pentru a fi.....si le face singur.....inventeaza fel de fel de povesti neadevarate)....deci, dupa cateva zile de certuri...se razgandeste si cauta impacare. Accept, ne impacam....si dupa cateva zile....iarasi il apuca crizele de nebunie...ca altcumva nu pot sa numesc comportamentul lui. Si tot asa pan in ziua de azi.....am trait un an incarcat cu stres, lacrimi, dureri de inima, ganduri, jigniri, amenintari, cuvinte murdare la adresa mea si mamei mele cu care vorbesc pe internet..........certuri in fata copilului....si multe altele. Mentionez ca nu sa comportat violent fizic niciodata........in schimb psihic si moral la fiecare izbucnire de cearta.
In prezent.....a plecat de-o saptamana la parintii lui si mi-a zis ca baga actele pentru divort...si chiar a fost zilele astea si si-a luat cateva plase cu haine.
Ma ameninta ca-mi i-a copilul prin instanta....si ca daca vreau sa am grija de copil, voi putea doar pe post de bona. Imi zice ca eu nu am posibilitatea sa-l cresc: ca nu am casa, si nu am servici....si nu sunt cetatean Roman...si ca...el ca cetatean Roman va fi favorizat in instanta. Mentionez ca in prezent locuiesc cu copilul in apartamentul sotului si nu am un servici deoarece ingrijesc copilul de 1 an si 10 luni. Sotul imi da 250 lei pe luna si mai am alocatia copilului de 200 lei. Astia sunt banii lunar cu care ma descurc cu copilul....mentionez ca mama mea de cand sa nascut copilul ma sustine financiar (ea fiind in spania),imi trimite colete...cu hainite si incaltaminte pentru copil, pentru mine.....si nu mai zic.....de mancare si detergenti...tot ce trebuie pentru intretinere si intrebuintare zilnica. Sotul de cand sa nascut copilul nu a cumparat nici-o hainita, nici-o jucarie...nimic (practic nu stie ce inseamna sa cresti si sa ingrijesti un copil), nu a schimbat niciodata un pampers, nu l-a hranit niciodata, nu i-a facut baita, imbracat...si tot ce tine de ingrijirea unui copil. De toate m-am ocupat doar eu........chiar mama lui (soacra mea) i-a zis sa doarma in alta camera....ca sa nu fie deranjat de plansul copilului noaptea. De la nastere si pan in prezent doar eu m-am ocupat de copil si ma ocup. El e doar vizitator. Dar are indrazneala sa-mi zica ca el imi ia copilul ca eu nu am cu ce sa-l cresc. Da! in Romania nu am casa....dar pot pleca inapoi in R.Moldova acasa la parintii mei, acolo am posibilitatea sa-mi cresc copilul...mama mea ma va ajuta asa cum ma ajutat pan acum.
Intrebarea mea: Ce sanse am sa mi se incredinteze mie copilul spre ingrijire?
Sotul meu ma ameninta ca eu nu voi scoate copilul din tara fara acordul lui. Nu e deloc deacord ca eu sa-mi i-au copilul in Moldova. Ce sanse am sa pot scoate copilul din tara?

Ar fi multe de spus....dar cum am zis imi i-a mult timp pentru redactat.
Astept sfaturile dvs. Va multumesc din suflet. Numai bine.