avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Activitate MMMaris

Activitate MMMaris

Răspuns la discuția Referitor la concediul de odihna
Mai am inca 10 zile de concediu de pe 2013. Daca mi-as da demisia, as fi compensat pentru acele zile sau ar trebui sa renunt din start la ele?
Inca odata multumesc anticipat de raspuns
Lucrez pentru o companie care isi desfasoara activitatea pe orarul Statelor Unite si in 13 luni nu am avut parte decat de 12 zile de concediu. Am anuntat conducerea de nevoia a inca 5 zile dar de fiecare data mi s-a spus ca altii au si ei nevoie sau ca vom vedea din moment ce volumul de munca este destul de mare.
Nici luna viitoare nu va exista aceasta sansa pentru concediu din moment ce se doreste in mod expres ca nimeni sa nu aiba concediu in luna decembrie. Cand intrebam ce se va intampla cu celelalte zile, ni se spune ca se vor reporta in urmatorul an.
1) este legal sa-mi fie refuzata fiecare incercare de a avea cateva zile de concediu?
2) este legal daca nu primesc concediu sa cer sa mi se compenseze concediul neefectuat?

Multumesc anticipat
Un prieten a achizitionat un SRL. Trebuie sa astepte 30 de zile dupa publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei partea a IV-a si daca nu apar probleme sa se apuce de treaba dupa perioada specificata.
1) Dupa achizitionarea unui SRL, cand apare necesitatea sediului?
2) Se pot incheia acte (contracte de munca) fara a avea un sediu?
3) Care sunt cerintele pentru desfasurarea optima si legala a activitatii unui SRL in domeniul constructiilor?(autorizatie protectia muncii etc. /am o idee dar doresc sa cunosc cu exactitate tot ce este necesar pentru a evita viitoare probleme/)
4) Care ar fi perioada pana s-ar putea incepe propriu-zis activitatea de la publicarea in M.of. Ro si pana la prima angajare?

Multumesc enorm si anticipat celor ce vor raspunde.

Stiu ca acest topic a mai fost discutat dar nu in conformitate cu noile reglementari si retragerea restrictiilor de pe piata muncii din mai multe tari din Europa odata cu 1 ianuarie 2014,
Iata cateva intrebari al caror raspuns ma intereseaza(mentionez ca orice discutii pe acest topic sunt bine-venite):

1)formularul A1 continua sa fie necesar? Daca da care sunt duratele de aprobare a permisului de munca?
2)angajatul va putea recupera la sfarsitului anului sumele impozitate in Germania?
3)care sunt actele necesare pentru desfasurarea in concordanta cu legea a detasarii angajatilor?
4)firma fiind de constructii, in afara asigurarii obligatorii(CAS) angajatorul/angajatul vor fi nevoiti sa achite alte tipuri de asigurari?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri