avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate catalinic

Activitate catalinic

Buna ziua,
am suferit un accident de circulatie in urma caruia am avut nevoie de 50 de zile ingrijiri medicale .Conform noului cod penal nu mai ma incadrez la vatamare corporala din culpa iar in procesul penal inceput nu figurez ca parte civila .
Pot obtine daune pentru suferinta fizica suferita ? Daca da , in ce conditii , daca in procesul penal nu sunt parte civila ?

multumesc
Răspuns la discuția Proces civil contra politiei
multumesc pt raspuns .
Da stiu ca e o lupta cu morile de vant dar vreau sa fiu sigur ca fac tot ce tine de mine pt incheierea unei povesti urate.

Pot sa deschid procesul la Bucuresti(unde am eu domiciliul) contra politiei Prahova ?
Buna ziua,
in anul 2009 am avut un accident de masina pe DN1, nici pana la momentul actual dosarul nu este finalizat , nu ma lungesc aici cu intamplarile, incompetentele si nepotismele care au lungit atat dosarul .

Intrebarea mea ar fi : pot cere daune morale politiei ca institutie ? sau politistilor care au anchetat dosarul, ca si persoane fizice ?
Un eventual proces trebuie deschis in localitatea in care activeaza politia sau in cea in care domiciliez eu ?

multumesc anticipat