avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate aniria74

Activitate aniria74

Răspuns la discuția refuz eliberare adeverinta
Atitudinea si metoda de constrangere ...abuzul...m.au determinat sa nu achit acum acest debit.nu vreau sa mai raspund acestui santaj.ei pot recupera debitul prin instanta daca sunt rau platnica....insa nu au dreptul sa te puna la colt cu refuzul de a elibera adeverinta.ajutoarele de incalzire sunt pt cei cu venituri mici...e de inteles ca o parte sa aibe ceva restante...daca ei nu elibereaza aceasta adeverinta...se pierde acest ajutor si astfel cei cu venituri precar sunt obligati fie sa inchida caldura .fie sa imparta putinii bani intre factura la asociatie si factura la CET...si cand tragi linie...vor fi datori apoi in doua locuri sau se vor imbolnavi din cauza frigului....ma voi duce la primarie sa fac o sesizare scrisa....nu se mai poate continua asa....tuturor le e teama....profita ca majoritatea sunt batrani...multumesc pt sfaturi.
Mama mea are dreprul la ajutor pt incalzire.printre acte i se solicita o adeverinta de la asociatie cu nr de persoane.presedintele nu ii elibereaza aceasta adeverinta pe motiv ca are restanta ...in jur de 300 lei.mi s.a spus sa ...C.E. Al asociatiei a hotarat sa nu se mai elibereze adeverinte daca sunt restante.cat este de legala aceasta hotarare????mie imi suna mai mult a metoda de constrangere sa nu zic santaj...legea privind ajutorul de incalzire prevede ca cel ce solicita acest ajutor sa nu aiba datorii la bugetul local...cum pot ataca aceasta hotarare ...asociatiile nu au un for superior???mie mi s.a raspuns obraznic...ca ei nu se supun nimanui si ce hotarasc ei e lege.