avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_0986

Activitate andrei_0986

Buna ziua,

Am facut zilele trecute un accident pe un drum public. Faceam o manevra de intoarcere a masinii si in timp ce dadeam cu spatele am acrosat un pieton ce traversa neregulamentar.

Sunt constient ca vina apartine amandurora.

In urma accidentului a fost sesizata politia si a venit si salvarea. Pietonul a fost dus la spital unde i-au fost puse in gips mana si piciorul dar nu a fost spitalizat.

Am o serie de intrebari privind acest caz:

1. Nu am vazut nici un document de la spital. Cum pot face pentru a-l vedea, pentru a sti si eu despre ce este vorba. Un exemplar este la politie, unul este la pieton si unul in arhiva spitalului.
2. In urma accidentului am discutat cu pietonul si a cerut suma de 6.000 RON despagubire. Mi se pare o suma prea mare avand in vedere ca nu am fost singurul vinovat - nu se afla nici o trecere de pietoni in vecinatate. Ce pot face spre a scadea suma/la cat s-ar ridica cheltuielile de judecata in cazul in care se ajunge la proces si ce sanse am de a "castiga"?
3. Mai cunoasteti cazuri similare? As vrea sa ma mai documentez...

Pe dovada emisa de politie scrie ca a fost suspendat permisul in baza articolului 184 alineatele 1 si 3 din Codul Penal.

Multumesc anticipat.