avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorDragos

Activitate utilizatorDragos

Buna ziua ,

In 2016 am am avut suma de 17.000 euro , suma pe care am dat-o avans la cumpararea unui apartament prin credit ipotecar . Deoarece eu la momentul respectiv nu locuiam in Romania si nici nu aveam un loc de munca in Romania am facut creditul pe numele parintilor mei .
Anul trecut am reusit sa strang toti bani pentru a incheia creditul si as vrea sa trec apartamentul pe numele meu.
Am inteles ca ar exista 3 variante
1. Contract de vanzare cumparare normal . Problema este ca am inteles ca trebuie sa virez prin banca o suma foarte mare de care nu dispun.
2. Contract de donatie . Problema este ca am inteles ca acesta ar fi sigur doar daca sunt singurul copil si nu sunt , mai am un frate cu care nu ma inteleg prea bine. Deci nu ar fi bine.
3. Contract de vanzare cumparare cu clauza viagera . Acest tip de contract mi se pare ok deaoarece am inteles ca dupa semnarea contractului parintii pot renunta la clauza viagera prin declaratie notariala si as avea drepturi depline asupra apartamentului .
Intrebarea mea este la punctul 3 daca este posibil si daca da, dupa cat timp de la semnarea contractului se poate renunta la clauza viagera? Dupa renuntarea la clauza viagera raman proprietar deplin?

Multumesc
Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului
Am fost in audienta la procuror si intradevar daca ai DOVADA FARA DREPT DE CIRCULATIE ASA RAMANE NU POTI FACE NIMIC , in schimb omul super de treaba i-am zis ce s-a intamplat , s-a uitat si el pe dosar si m-a inteles a zis ca in 4 zile da rezolutia de neincepere a urmaririii penale si ca sa vin la el sa-mi dea o copie cu care ma duc la politie sa-mi ridic permisul de conducere
multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari
Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului

Potrivit art. 111 alin. 6 . Prelungirea dreptului de circulatie, atunci cand dovada inlocuitoare eliberata in conditiile alin.(4) prevede acest drept, se poate dispune, cu cate 30 de zile, de catre seful politiei rutiere pe raza careia s-a comis fapta, la propunerea procurorului care efectueaza urmarirea penala sau care exercita supravegherea cercetarii penale ori la propunerea instantei de judecata care solutioneaza cauza penala ori plangerea introdusa impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, pana la dispunerea neinceperii urmaririi penale ori scoaterii de sub urmarire penala

alin 4. Permisul de conducere al conducatorului de autovehicul sau tramvai, implicat intr-un accident de circulatie din care a rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, se retine de catre politia rutiera daca autorul accidentului a incalcat o regula de circulatie, eliberandu-se dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, in conditiile stabilite in regulament


DECI SE POATE?
Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului
Mi-a spus un prieten ca daca ma duc sa vorbesc cu procurorul care are dosarul meu , sa-i prezint un act de la munca si sa fac o cerere in care sa zic ca lucrez ca sofer si ca este singurul meu venit , ca o sa-mi pierd locul de munca acesta ar putea elibera un act ( nu stiu cum se numeste) cu care sa merg la politie pentru a-mi elibera dovada sau chair sa-mi dea el un fel de grefa pentru 30 zile
Oare este posibil /? sau ce as putea sa fac in situatia mea
Buna ziua , sunt cercetat pentru fuga de la locul accidentului , eram intr-o localitate si un biciclist nu a vazut ca eram in depasirea lui si a incercat sa vireze stanga s-a lovit cu roata din fata a bicicletei de partea din spate a Dubei pe care o conduceam s-a dezechilibrat si a intrat intr-un tufis ,
EU NU AM OPRIT am mers mai departe. cineva mi-a luat nr de la masina si am fost sunat de la politie la cca. 20 min dupa intamplare si mi-a zis sa vin direct la sectie , in 15 min eram la sectie acolo am fost testat cu alcool testul la mine rezultatul a fost 0 la biciclist 0,87 am dat declaratii in declaratia mea am scris ca nu l-am vazut pe acesta lovindu-se de masina mea ,
Masina nu are urme de accident , bicicleta nu are urme de accident , la fata locului a venit si salvarea care a constatat ca biciclistul nu este accidentat
Cei de la politie mi-au retinut permisul si mi-au dat dovada FARA DREPT DE CIRCULATIE deoarece sunt cercetat pentru vatamare corporala si fuga de la locul accidentului
Ulterior m-am intalnit cu Biciclistul o persoana la 35 ani cu care ironic am devenit prieteni , am fost cu el la IML pentru investigatii amanuntite acolo i s-a eliberat un certificat in care scrie ca nu prezinta vatamari corporale si nu necesita zile de ingrijire medicala , cu acest certificat am fost la Politie si am mai dat si eu si el declaratiii EL a spus ca nu doreste sa faca plangere impotriva mea si ca conform certificatului IML nr... nu necesita zile de ingrijire medicala si ca s-a impacat cu mine , eu am declarat accelas lucru ,
Acum dosarul este la parchet , SI AM 2 INTREBARI
1 Ce pot sa patesc in aceasta cauza
2 Cum pot sa conduc am nevoie urgenta deoarece lucrez ca sofer la o firma
Daca ma duc in audienta la Procuror acesta poate sa imi elibereze un act prin care pot sa conduc pana se inchide dosarul?