avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters306376

Activitate ContSters306376

Buna ziua,
Eu am specificat ca sunt debransata de la energia termica din 2002 cu acordul vecinilor si al asociatiei de propietari fiind instiintati de acest lucru la vremea respectiva.Presedintele asociatiei invoca ordinul nr 91 din 20 martie 2007.in 2002 nu exista acest ordin,trebuia sa ma bransez si sa ma debransez din nou in 2007?.Precizez ca Presedintele asociatiei ma somat sa ma bransez la agentul de termoficare RADET in vara anului 2013 la care eu am refuzat,A chemat pe cei de la gaze sa imi taie teava de gaz,invocand motivul ca ma incalzesc cu aragazul.Care este dreptul meu de propietate si libertate sa imi iau decizii singura asupra propietatii mele? si sa fiu constransa de un individ ,care se ascunde in spatele unei asociatii de propietari si nu raspunde singur in fata legii.?Eu constientizez ca trebuie sa fac contorizare la gaz. ca sunt un om cerebral.Iar daca cineva stie sa imi raspunda daca se mai fac contorizari pe consumul de gaz din apartament la teava comuna de gaz pentru prepararea alimentelor va rog sa imi raspundeti.
Va rog sa nu interpretati intrebarile,nu ma pune nimeni sa platesc din 2002 agentul de termoficare,problema este pe anul 20013-2014.
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.

Buna ziua
Am un apartament cu 2 camere sunt debransata de la caldura din 2002 cu acordul asociatiei de propietari si al vecinilor.La vremea respectiva nu mi-a cerut nimeni sa imi instalez teava de gaz,ulterior mi-am instalat un aer conditionat pe caldura,am platit in fiecare an tevile care traverseaza ap.Anul asta presedintele asociatiei,ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,am contestat lista de plata si invoca ordinul nr 91 din20 mar. 2007. sa ma debranjeze de la gaze cu impunere si invective de constrangere.I-am spus sa puna asociatia teava de gaz si eu imi pun ceasul si instalatia in casa ca sunt pensionara si nu am bani,mi-a spus ca ei nu sunt obligati,Anul trecut sa platit 8 lei de persoana la gaze in ianuarie,anul asta sa platit 4 lei.ca au fost eliminate repartitoarele.Ce parere aveti ,daca ajung in instanta cu acest individ ce sanse am?
Mentionez ca sunt din Bucuresti.