avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu Asociatia de propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu Asociatia de propietari

Buna ziua
Am un apartament cu 2 camere sunt debransata de la caldura din 2002 cu acordul asociatiei de propietari si al vecinilor.La vremea respectiva nu mi-a cerut nimeni sa imi instalez teava de gaz,ulterior mi-am instalat un aer conditionat pe caldura,am platit in fiecare an tevile care traverseaza ap.Anul asta presedintele asociatiei,ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,am contestat lista de plata si invoca ordinul nr 91 din20 mar. 2007. sa ma debranjeze de la gaze cu impunere si invective de constrangere.I-am spus sa puna asociatia teava de gaz si eu imi pun ceasul si instalatia in casa ca sunt pensionara si nu am bani,mi-a spus ca ei nu sunt obligati,Anul trecut sa platit 8 lei de persoana la gaze in ianuarie,anul asta sa platit 4 lei.ca au fost eliminate repartitoarele.Ce parere aveti ,daca ajung in instanta cu acest individ ce sanse am?
Mentionez ca sunt din Bucuresti.
Ultima modificare: Marți, 4 Martie 2014
ContSters306376, utilizator
Ca sa va fie luata in considerare debransarea totala a apartamentului trebuia sa indepliniti mai multe conditii cumulative, trebuia sa aveti o sursa alternativa de incalzire a apartamentului ( de regula centrala termica, nu aer conditionat) si debransarea totala de la coloana de gaz sau trebuia sa aveti contorizare separata a consumului de gaz.
Ultima modificare: Marți, 4 Martie 2014
ContSters241232, utilizator
anghelana a scris:


ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,

[/quot

Pretentia presedintelui de asociatie constituie abuz
Asociatia de proprietari,cu scopul de a nu acumula debite,are obligatia sa perceapa orice suma avansata de catre locatari in contul cheltuielilor de intretinere

sunt debransata de la caldura din 2002


Aveti proces verbal emis de furnizorul de agent termic la momentul debransarii de la sistemul centralizat cu energie termica ?
Exista documentul de debransare predat la asociatia de proprietari ?

Daca documentul de debransare a fost comunicat asociatiei de proprietari la momentul debransarii ,pe cale de consecinta presedintele de asociatie nu are temei legal sa va oblige sa achitati integral caldura
@ynocentta
Daca documentul de debransare a fost comunicat asociatiei de proprietari la momentul debransarii ,pe cale de consecinta presedintele de asociatie nu are temei legal sa va oblige sa achitati integral caldura


Raspundeti la intrebare integral, ca asa pe bucati ajung oamenii la proces.

La vremea respectiva nu mi-a cerut nimeni sa imi instalez teava de gaz,ulterior mi-am instalat un aer conditionat pe caldura,am platit in fiecare an tevile care traverseaza ap.Anul asta presedintele asociatiei,ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,am contestat lista de plata si invoca ordinul nr 91 din20 mar. 2007. sa ma debranjeze de la gaze


Nu este debransata de la gaz, nu intruneste toate conditiile de debransare!!!
Ultima modificare: Marți, 4 Martie 2014
ContSters241232, utilizator
@thran
Autoarea topicului afirma
Am un apartament cu 2 camere sunt debransata de la caldura din 2002 cu acordul asociatiei de propietari si al vecinilor.


Tocmai pentru a clarifica temeinicia debransarii am precizat necesitatea procesului verbal de debransare din partea furnizorului de utilitati
Aveti proces verbal emis de furnizorul de agent termic la momentul debransarii de la sistemul centralizat cu energie termica ?
Exista documentul de debransare predat la asociatia de proprietari ?


Parcurgeti cu atentie raspunsurile inainte de a va aventura in speculatii si acuze
Daca sustinerea dv,conform careia
Nu este debransata de la gaz, nu intruneste toate conditiile de debransare!!!
,asociatia de proprietari ar fi dispus obligarea la plata a valorii integrale aferent caldura din anul 2002 de la debransare,nu dupa 12 ani ,adica in 2014 ..
,asociatia de proprietari ar fi dispus obligarea la plata a valorii integrale aferent caldura din anul 2002 de la debransare,nu dupa 12 ani ,adica in 2014 ..


Am vazut afirmatia ca este debransata de 12 ani, nu acest lucru l-am comentat de ce a fost scutita pana acum, eu am spus doar ca nu este debransata si de la gaz, iar in acest caz debransarea nu a fost valabila de acum 12 ani.
Ati citit si intrebarea aceasta:
Ce parere aveti ,daca ajung in instanta cu acest individ ce sanse am?


Are toate sansele sa piarda si sa trebuiasca sa plateasca incalzirea pe ultimii 3 ani, restul sunt prescrisi.

Alte discuții în legătură

Debransare caldura in timpul sezonului rece cavallis cavallis Sunt presedinte de asoc.prop si am o problema ridicata de un proprietar bransat. -el munceste in strainatate, la inceput de ianuarie2014 a revenit in tara-ap ... (vezi toată discuția)
Debransare fara acordul asociatiei bagheras bagheras Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si am o problema cu unii datornici care se debranseaza in vederea montarii de centrale termice fara a solicita ... (vezi toată discuția)
Debransare partiala. marius2k marius2k buna ziua. locuiesc in galati, unde situatia incalzirii centralizare este incerta. am ceva datorii la intretinere pe care nu voi reusi sa le achit pana la ... (vezi toată discuția)