Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu Asociatia de propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu Asociatia de propietari

Buna ziua
Am un apartament cu 2 camere sunt debransata de la caldura din 2002 cu acordul asociatiei de propietari si al vecinilor.La vremea respectiva nu mi-a cerut nimeni sa imi instalez teava de gaz,ulterior mi-am instalat un aer conditionat pe caldura,am platit in fiecare an tevile care traverseaza ap.Anul asta presedintele asociatiei,ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,am contestat lista de plata si invoca ordinul nr 91 din20 mar. 2007. sa ma debranjeze de la gaze cu impunere si invective de constrangere.I-am spus sa puna asociatia teava de gaz si eu imi pun ceasul si instalatia in casa ca sunt pensionara si nu am bani,mi-a spus ca ei nu sunt obligati,Anul trecut sa platit 8 lei de persoana la gaze in ianuarie,anul asta sa platit 4 lei.ca au fost eliminate repartitoarele.Ce parere aveti ,daca ajung in instanta cu acest individ ce sanse am?
Mentionez ca sunt din Bucuresti.
ContSters306376, utilizator
Ca sa va fie luata in considerare debransarea totala a apartamentului trebuia sa indepliniti mai multe conditii cumulative, trebuia sa aveti o sursa alternativa de incalzire a apartamentului ( de regula centrala termica, nu aer conditionat) si debransarea totala de la coloana de gaz sau trebuia sa aveti contorizare separata a consumului de gaz.
ContSters241232, utilizator
anghelana a scris:

ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,

[/quot

Pretentia presedintelui de asociatie constituie abuz
Asociatia de proprietari,cu scopul de a nu acumula debite,are obligatia sa perceapa orice suma avansata de catre locatari in contul cheltuielilor de intretinere

sunt debransata de la caldura din 2002

Aveti proces verbal emis de furnizorul de agent termic la momentul debransarii de la sistemul centralizat cu energie termica ?
Exista documentul de debransare predat la asociatia de proprietari ?

Daca documentul de debransare a fost comunicat asociatiei de proprietari la momentul debransarii ,pe cale de consecinta presedintele de asociatie nu are temei legal sa va oblige sa achitati integral caldura
@ynocentta
Daca documentul de debransare a fost comunicat asociatiei de proprietari la momentul debransarii ,pe cale de consecinta presedintele de asociatie nu are temei legal sa va oblige sa achitati integral caldura

Raspundeti la intrebare integral, ca asa pe bucati ajung oamenii la proces.

La vremea respectiva nu mi-a cerut nimeni sa imi instalez teava de gaz,ulterior mi-am instalat un aer conditionat pe caldura,am platit in fiecare an tevile care traverseaza ap.Anul asta presedintele asociatiei,ma obliga sa platesc integral caldura, ca nu imi incaseaza celelalte cheltuieli,am contestat lista de plata si invoca ordinul nr 91 din20 mar. 2007. sa ma debranjeze de la gaze

Nu este debransata de la gaz, nu intruneste toate conditiile de debransare!!!
ContSters241232, utilizator
@thran
Autoarea topicului afirma
Am un apartament cu 2 camere sunt debransata de la caldura din 2002 cu acordul asociatiei de propietari si al vecinilor.

Tocmai pentru a clarifica temeinicia debransarii am precizat necesitatea procesului verbal de debransare din partea furnizorului de utilitati
Aveti proces verbal emis de furnizorul de agent termic la momentul debransarii de la sistemul centralizat cu energie termica ?
Exista documentul de debransare predat la asociatia de proprietari ?

Parcurgeti cu atentie raspunsurile inainte de a va aventura in speculatii si acuze
Daca sustinerea dv,conform careia
Nu este debransata de la gaz, nu intruneste toate conditiile de debransare!!!
,asociatia de proprietari ar fi dispus obligarea la plata a valorii integrale aferent caldura din anul 2002 de la debransare,nu dupa 12 ani ,adica in 2014 ..

Am vazut afirmatia ca este debransata de 12 ani, nu acest lucru l-am comentat de ce a fost scutita pana acum, eu am spus doar ca nu este debransata si de la gaz, iar in acest caz debransarea nu a fost valabila de acum 12 ani.
Ati citit si intrebarea aceasta:
Ce parere aveti ,daca ajung in instanta cu acest individ ce sanse am?

Are toate sansele sa piarda si sa trebuiasca sa plateasca incalzirea pe ultimii 3 ani, restul sunt prescrisi.