Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare fara acordul asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare fara acordul asociatiei

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si am o problema cu unii datornici care se debranseaza in vederea montarii de centrale termice fara a solicita acordul asociatiei.
OG73/2002 la art 32 spune ca o prima conditie a debransarii este obtinerea avizului asociatiei. Nu gasesc ce le pot face daca nu vin sa obtina acest aviz intrucat sunt deja debransati.
Va multumesc !
Mergeti la furnizorul de agent termic si sesizati aceasta problema. El, furnizorul, trebuie sa va refaca SET-ul scarilor unde s-au deconectat acei proprietari.

In mod normal contractele individuale cu furnizorul de gaze se face dupa ce s-au obtinut avizele de la asociatie si avizul de deconectare de la furnizorul de agent termic. Dar poate ei au gasit o "scurtatura"..... Ce sa te mai miri?!
In privinta furnizorului n-am nimic de asteptat. Suntem contorizati si incaseaza ce set ii dam noi.
O sa-i pastrez in set pe astia sa plateasca si caldura de la CET si gaze de la centrala lor.
Ii consider ca fiind inca bransati.
Vroiam sa stiu daca sunt si pedepse pentru cei care fac de capul lor. Eu ii spun ca avea nevoie de avizul meu si el imi spune "si daca nu-l am ce-mi faci "?X-(
Multumesc oricum pentru raspuns !