Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare partiala.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare partiala.

buna ziua.
locuiesc in galati, unde situatia incalzirii centralizare este incerta.
am ceva datorii la intretinere pe care nu voi reusi sa le achit pana la toamna.
asa ca doresc sa ma debransez partial, sa pastrez un calorifer in bucatarie, mic,
si suplimentar sa imi pun centrala termica.
scopul este sa platesc cat mai putin la asociatie pentru caldura si sa beneficiez de caldura, pana voi avea bani sa ma debransaz total.
se poate sa pastrez doar un calorifer minuscul?

Multumesc!
Aveți idee cât vă costă instalarea unei centrale proprii pe gaz?!
Nu vreti nici in caruta dar nici in teleguta, ori va debransati total, ori ramaneti la incalzirea centralizata, de ce vreti sa complicati lucurile, sa aveti discutii cu vecinii si sa dati de lucru (fara costuri suplimentare din partea dumneavoastra) administratorului?
Si debransarile se fac dupa anumite reguli, nu cum vrea fiecare.
marius2k a scris:
...doresc sa ma debransez partial, sa pastrez un calorifer in bucatarie, mic,
si suplimentar sa imi pun centrala termica.

Pai daca va instalati centrala proprie, care va incalzeste tot apartamentul si va asigura apa calda, de ce sa mai pastrati un calorifer mic bransat la reteaua publica de termoficare!? Care ar fi avantajul dumneavoastra cu acel calorifer mic!?

nu ati inteles:
am datorii la intretinere, pe care le platesc esalonat, nu am bani sa platesc toata datoria si sa ma pot debransa total si tot anul asta sa investesc si in centrala.

deci, fie, stau bransat si ma rog de "apaterm" sa dea caldura, caz in care platesc destul de mult pentru cata caldura dau ei.
fie apelez la ce am scris mai sus, si platesc maxim 40ron/luna dar am caldura de la centrala.
urmand ca anul care vine sa achit tot si sa ma debransez total.

deci, revin cu intrebarea, se poate pastra un calorifer cat de mic, pentru a evita plata catre apaterm, in cazul in care se hotarasc sa dea caldura in iarna care vine?

Multumesc!

nu ma pot debransa total, datorita restantelor.
Adriantot, moderator
Am inteles nu aveti bani sa va platiti intretinerea .Doriti sa va debransati partial.sa ramaneti cu un calorifer micut pentru ca nu aveti bani nici pentru centrala
In cererea de aprobare trebuie sa comunicati modalitatea de incalzire.
Acest mod de debransare nu se aproba.