Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare partiala.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare partiala.

buna ziua.
locuiesc in galati, unde situatia incalzirii centralizare este incerta.
am ceva datorii la intretinere pe care nu voi reusi sa le achit pana la toamna.
asa ca doresc sa ma debransez partial, sa pastrez un calorifer in bucatarie, mic,
si suplimentar sa imi pun centrala termica.
scopul este sa platesc cat mai putin la asociatie pentru caldura si sa beneficiez de caldura, pana voi avea bani sa ma debransaz total.
se poate sa pastrez doar un calorifer minuscul?

Multumesc!
in cerere pot specifia fie incalzire electrica: calorifer, radiatoare etc
sau incalzire pe gaz, avand ceas.
ceea ce astept este un raspuns daca este stipulat undeva ca trebuie sa am X calorifere in apartament.

Adriantot, moderator
Ca sa va deconectati - total sau partial - trebuie sa indepliniti 3 conditii cumulative, conform Legii 325/2006:
Art.30
(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât şi pe verticală;
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
(4) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)–(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.
(5) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)–(3) se efectuează numai de către operatorul care are şi calitatea de furnizor, în termen de maximum 45 de zile de la data solicitării, după verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea condiţiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debranşare se suportă de către solicitant

RADET-ul din Bucuresti accepta debransari partiale.
Nu stiu ce politica are regia din Galati.