avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare partiala.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare partiala.

buna ziua.
locuiesc in galati, unde situatia incalzirii centralizare este incerta.
am ceva datorii la intretinere pe care nu voi reusi sa le achit pana la toamna.
asa ca doresc sa ma debransez partial, sa pastrez un calorifer in bucatarie, mic,
si suplimentar sa imi pun centrala termica.
scopul este sa platesc cat mai putin la asociatie pentru caldura si sa beneficiez de caldura, pana voi avea bani sa ma debransaz total.
se poate sa pastrez doar un calorifer minuscul?

Multumesc!
in cerere pot specifia fie incalzire electrica: calorifer, radiatoare etc
sau incalzire pe gaz, avand ceas.
ceea ce astept este un raspuns daca este stipulat undeva ca trebuie sa am X calorifere in apartament.



Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Aprilie 2015
Adriantot, moderator
Ca sa va deconectati - total sau partial - trebuie sa indepliniti 3 conditii cumulative, conform Legii 325/2006:
Art.30
(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât şi pe verticală;
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
..............
(4) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)–(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.
(5) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)–(3) se efectuează numai de către operatorul care are şi calitatea de furnizor, în termen de maximum 45 de zile de la data solicitării, după verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea condiţiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debranşare se suportă de către solicitant

RADET-ul din Bucuresti accepta debransari partiale.
Nu stiu ce politica are regia din Galati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debransare radet bucuresti macmac macmac Suntem asociatie de scara. Avem contorizare pe scara la apa calda si caldura. Prin aceasta RADET spune ca obligatiile sale privind inlocuiri sau reparatii ... (vezi toată discuția)
Deconectare ilegala cet utilizatorx utilizatorx Buna ziua! O asociatie proprietari, e vorba de 10 apartamente din care 6 ( pe hartia de la EoN Gaz zice ca e vorba de 2/3 dintre proprietari doar) vor ... (vezi toată discuția)
Probleme cu asociatia de propietari ContSters306376 ContSters306376 Buna ziua Am un apartament cu 2 camere sunt debransata de la caldura din 2002 cu acordul asociatiei de propietari si al vecinilor.La vremea respectiva nu ... (vezi toată discuția)