avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate ana11111

Activitate ana11111

Aveti dreptate.Nu am facut-o,scuze nu exista.Dar mai pot repara ceva?
Buna seara.As avea nevoie de un sfat.Am gasit un anunt pe internet legat de vanzarea unei masini.Am sunat,a raspuns un domn,mi-a dat detalii despre masina,a spus ca taxa auto este platita si nerecuperata(acest lucru scria si in anunt).Am plecat sa ma intalnesc cu el.Locul intalnirii o statie Peco din orasul dumnealui.Acolo s-au prezentat o fata si un baiat,am vazut masina,am stabilit ca imi va trimite a doua zi un certificat fiscal valabil(cel pe care il prezentase era expirat de cateva zile).Am facut un contract de vanzare cumparare.Din spusele lor am inteles ca tipa era fata proprietarului.Cert este ca nu au avut nici o C.I. a proprietarului(mi-au spus ca imi vor trimite a doua zi) si ca ea a semnat in locul proprietarului.Am plecat acasa,iar a doua zi am mers la finante publice sa vad aca taxa e platita.Surpriza!taxa nu a fost platita,desi ei m-au asigurat ca a fost achitata.I-am sunat sa le cer inca o data documentul care arata ca taxa a fost platita.Le-am cerut la telefon ori sa anulam contractul,inapoiez masina si imi achita benzina ce am consumat-o pana la ei,sau,taxa fiind de 420 euro,sa imi dea o parte din taxa,desi nici asa nu era echitabil pt mine.Au spus ca se vor gandi,ca vor analiza.Intr-un final am dat de ei la telefon,din nou,si mi-au spus ca ei nu vor masina inapoi,dar nici o parte din bani nu imi vor da.Intrebarile mele sunt in felul urmator:pe cale legala,ca sa imi recuperez banii de taxa,ce pot sa fac?sa fac o plangere penala pt ca vandut un bun ce nu era al ei?faptul ca in anunt(am facut print screen-poze la anunturi,precum ca taxa e platita si nerecuperata) scria ca e achitata taxa,lucru care mi l-au spus si cand ne-am intalnit,desi nu era asa?Multumesc frumos.