avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate N_razvan

Activitate N_razvan

Răspuns la discuția Concediere abuziva
si in cazul in care contractul de munca este de 8ore/zi si eu am muncit 12ore/zi se pot face? multumesc
Răspuns la discuția Concediere abuziva
este corect sau legal motivul concedierii si modul in care s-a facut concedierea?
Buna ziua, sunt angajat de 4 luni la un super market. In aceasta unitate se fac inventare lunare. Inca de la inventarul anterior intrarii mele in activitate, minusul constatat in gestiune era de ordinul a 3000-4000 RON. La fiecare dintre aceste constatari suma lipsa a fost recuperata de la angajati din salariu. La ultimul inventat efectuat noaptea trecuta(22.11.2013) s.a constatat o lipsa de 3700RON, eu nefiind prezent la acest inventar. Astazi(23.11.2013) la intrarea in program am fost anuntat de catre patron, in urma calcularii inventarului, ca nu mai lucrez in aceasta unitate incepand de astazi(23.11.2013). Motivul invocat fiind lipsa sumei constatate la inventar. Mentionez ca in acest magazin exista supraveghere video in fiecare "coltisor". Concluzia fiind ca am fost concediat si acuzat de furt fara nici o dovada in conditiile in care patronii dispun de un echipament de supraveghere performant. Nu mi s.a acordat preaviz si ca de fiecare data la salariu voi plati parte din suma lipsa la inventar.
Nu imi cunosc destul de bine drepturile si nu stiu ce sa fac in acst caz.
Este normala acuzatia care mi se aduce fara a fi urmata si de dovada?
Ce pot sa fac?