avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_razvan

Activitate catalin_razvan

Răspuns la discuția Contract de Tranzactie
Deci vb despre exact acelasi dosar
1. In 2008 merg cu sotia la banca sa facem un imprumut 15.000e depunen actele asteptam 2 zile respins. Ok.
2. Dupa doua zile ma suna cineva de la banca sa mi ofere doar mie accept suma de 10300 e. Platesc doi ani ratele pe urma raman restant.
3. In 2013 primesc de executor somatie sa ii platesc 13.000 LEI. Nu euro. Il sun si ii spun ca nu stiu sa am vreun credit in lei la banca respectiva. Ajung la el ii cer o copie dupa dosar conform cu originalul.......la dosar lui era surpriza :))))era acel contract de 15.000e pe care banca nu il aprobase. Domnul executor acel contract este un draft. Cum uite samnatura ta.......pe urma i.am aratat contractul original....sa albit la fata si a sunat imediat la firma de recuperare.....mm.....imi cer scuze sa facut sa facut o greseala.
4. Primesc acasa pe urma o notificare ca suma este in euro si nu in lei....il sun si ii spun ca suma este ffff mare.
5. A 3 a notificare 11.800 euro. Ce a corecta. Dar eu la dosar su am vazut contractul original....eu am copie dupa dosarul de executare silita cu acel draft...:)))))......intreb- nimeni din completul ala de judecatori nu a observat ca acel contract este un draft...
Răspuns la discuția Contract de Tranzactie
Am vb cu executorul,suma care trebuie depusa 36.764+4100 cheltuieli cu executare. Incheierea privind incetarea executarii silite se emite dupa ce dosarul a fost achitat. Am avut poprire pe salariu perioada octombrie 2014-ianuarie 2017, si am platit un total de 12.954,00 lei....De doi ani numai platesc nimic. Daca eu depun 40.000 in contul lui pe urma vrea si diferenta pana la 12000 de euro??? Incearca sa ma pacaleasca. Am vb cu recuperatorul si am propus 8000 euro cash. A acceptat.
Catre: xxxxxxxx CATALIN-RAZVAN Nr. de iesire: x/xxxxx/xxxx/x Data: xxxxxxx Referinta dosar: xxxxxxx Stimate domn, Subscrisa Recuperatorul Romania S.R.L. cu sediul in Bucuresti, nr. x, xxxxxxx, subsol, parter și etajele xxxxxxx, Sector x, Cod unic de inregistrare (CUI) si atribut fiscal RO xxxxxxxxxxx, inmatriculata la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti cu nr. Xxxxxxxxx, actionand in calitate de reprezentant conventional al creditorului xxxxxxxxxxxxx, va comunicam urmatoarele: Creanta detinuta impotriva dvs. inregistrata in evidentele interne cu numar de referinta xxxxxxxxx provine din nerespectarea contractului de credit incheiat cu Banca xxxxxxxx. avand nr. xxxxxxxxxxx la data de xxxxxxx, prin care vi s-a acordat un credit. Debitul restant este in valoare totala de 11.815,61 euro si acesta nu se mai actualizeaza cu dobanda. Mentionam ca suma recuperata este in valoare totala de 10.396,46 lei. La debitul mentionat mai sus se vor adauga cheltuielile de executare silita, intrucat aceasta creanta face obiectul dosarului executional nr. xxxxxxx ce se afla pe rolul BEJ. Eventualele diferente intre sumele achitate si sumele scazute din totalul creantei reprezinta cheltuielile de executare stabilite de BEJ . Cu privire la actualizarea creantei, va comunicam ca executorul judecatoresc, la cererea creditorului, putea actualiza valoarea obligatiei stabilite, indiferent de izvorul ei, potrivit criteriilor cuprinse in titlul executoriu, iar in cazul dosarului xxxxxxx debitul s-a actualizat cu dobanda penalizatoare, iar incepand cu data de xxxxxxx, calculul dobanzii a fost stopat. Avand in vedere cele transmise, actualul creditor este de acord cu achitarea sumei de 36.764,00 lei. Prin reducerea oferita, valabila pana la data de xxxxxxx, subscrisa doreste sa arate deschiderea in oferirea suportului necesar pentru solutionarea acestei situatii financiare, alegerea de a da curs oportunitatii oferite ramanand strict decizia dvs. In concluzie, prin achitarea sumei 36.764,00 lei, in contul de consemnare de la BEJ (plus cheltuielile de executare) pentru care avem rugamintea sa va adresati BEJ (Executorul) pentru a afla cuantumul acestora, pana la data de xxxxxxxx, (inclusiv) si imediata confirmare a platii, actualul creditor va considera debitul inregistrat la dosarul xxxxxx lichidat. Speram ca informatiile puse la dispozitie sa lamureasca aspectele sesizate, va multumim si va asiguram de disponibilitatea noastra de colaborare.

Vreau sa platesc dar Executorul refuza sa incheiem un contract de tranzactie.....depuneti bani in contul meu si pe urma veniti sa va dau incheierea....
ok am inteles. mai ramane doar sa merg peste un an cu un avocat la executor si sa fac o cerere prin care sa cer.....Referitor Dosar executare nr../…………….

Domnule executor,

Subsemnatul gigica cu domiciliul in......................va solicit prin prezenta sa-mi comunicat incheierea de actualizare a sumelor si de stabilire a penalitatilor ce mi-au fost aduse la cunostinta cu adresa nr……………….. si sa contestatie la debit
buna ziua, daca datoria era prescrisa. si angajatorul a pus poprire pe salariu a intrerupt termenul? numai sunt in termen sa fac contestatie. va multumesc!
Buna ziua ! Am fost executat silit prin poprire de 1/3 din salariu. De noul (creditor) care a preluat creanta de la banca. in contract nu este specificat ca banca poate sa cedeze creanta cu sau fara acordul meu. scrie doar. 1 b)- pe parcusul derularii prezentului contract banca isi rezerva dreptul de a modifica prevederile prezentului contract, notificand detinatorul de card principal noile conditi, prevederi si/sau clauze. in cazul in care detinatorul de card principal, in termen de 30 de zile de la data receptionarii notificarii, nu restituie intregul credit, dobanzi si orice alte sume datorate bancii, se va considera ca a acceptat tacit noile conditii. 2 - h)prezentul contract reprezinta titlu executoriu in conformitate cu art. 120 din oug nr. 99/2006 cu modificarile si completarile ulterioare. Va multumesc.
Răspuns la discuția Certificare conform cu originalul
ms pt rasp, exista vre-o cerere sau posibilitate sa platesc taxa de timbru si cautiune esalonat ? ms
Răspuns la discuția Certificare conform cu originalul
da ms, si stiti cumva de ce imi cere bani pentru cautiune? am inteles ca pentru suspendare ar fii cautiune, dar eu nu vreau sa se suspende ci sa se anuleze ca nu este legala

acuma trebuie sa depun alte acte (conform cu originalul) la judecatorie sau pot sa ma duc sa le cer si sa le semnez? ms

Răspuns la discuția Certificare conform cu originalul
chiar daca sunt o simpla persoana? am facut o contestatie la executarea silita si am primit o comunicare, care spune asa. In legatura cu dosarul avand datele de indentificare de mai sus, in calitate de constatator, va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, sub sanctiunea anularii cererii, aveti de indeplinit obligatiile de mai jos: C.Obligatia de a achita taxa de timbru in cuantum de 905,64 rom. Nota; de a achita cautiunea de 855,64 lei si de a certifica conform cu originalul inscrisurile depuse la dosar. taxa de timbru credeam ca este undeva la 200 lei, dece trebuie sa platesc asa de mult pentru greseala executorului?
buna seara si la multi ani, am primit o comunicare de la judecatorie, sa certific conform cu originalul inscrisurile depuse la dosar. sti cam cat costa o pagina si unde se poate face? va multumesc.