avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate gubit

Activitate gubit

Răspuns la discuția Datorii la asociatie
administrator
Răspuns la discuția Datorii la asociatie
Nu am explicat bine.Fosta proprietara are datorii la as.Ea a fost data in judecata de persoana fizica de la care a imprumutat bani, acea persoana a dat-o in judecata ani de zile s-a organizat o licitatie.Noi nu am primit nimic pana atunci ci cu o zi inaintea licitatiei si m-am dus la executor si raspunsul a fos ca locuinta a fost deja vanduta.Dupa ce noul proprietar a castiga la licitatie in 2 zile a evacuat-o din apartament scotândui lucrurile in strada si atunci fosta proprietara a actionat in judecata.Actualul proprietar a adus un CF in care am vazut ca ap.nu este liber de sarcini.In aceasta situatie ce pot sa fac ca acusi nu pot achita toate facturile la timp.Sa iau de la proprietari nu pot, Din fondul de reparatii nu pot recupera ca nu este lagal eventual ce a avut fosta proprietara daca se poate?
Un proprietar a fost evacuat din apartament in urma licitatiei.Mentionez ca licitatia a fost facuta de o persona ca acea proprietara a avut datorii la ea s-a organizat licitatia eu m-am dus la executor pentru datoriile fata de asociatie dar executorl nici nu a satat de vorba mi-a spus ca apartamentul a fost vandut. De atunci tot incerc la noul proprietar sa achite datoria dar nu vrea desi in CF este trecut ca apartamentul nu este liber de sarcini pe fosta proprietara nu mai am cum sa o dau in judecata ca nu mai are locuinta si nu stiu unde o gasesc
Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva urgent ca nu mai stiu ce sa fac
Am o mostenire cu un plat de 3089 mp si casa la sat Petroman comuna Ciacova.Casa nu a fost nici o data locuita caci nu exista nici curent.Am mostenit gradina(platul) dupa moartea tatalui meu.Suntem 2 mostenitori eu si fratele meu.Gradina a fost lucrata de un verisor care a murit si a ramas fiul lui a lucrat gradina dar nu am primit nimic de la moarte tatalui lui.Nu mai stiu exact in ce an de dupa revolutie a venit la mama mea si ia dat niste bani pentru ce a lucrat pana atunci.Acum vrea sa-i trec gradina pe numele lui si nu am fost de acord.Vreau sa spun ca impozitul a fost achitat anual de el pentru ca foloseste gradina.In acea casa nu locuieste numeni ,eu am domiciliul in Timisoara str,Bucuresti nr.20 sc.B ap.5 unde m-am si nascut si eu si fratele meu.Aceasta casuta a cazut din cauza vechimii .Am primit de la Primaria Ciacova ca ar trebui sa achit taxa de salubritate pentru acea casa cam din 2014 fara sa fiu anuntata ca trebuie sa platesc desi pana atunci se pare ca era taxa inclusa in impozit nu stiu, acum m-am trezit cu titlu executoriu pentru o suma de 536 lei taxa salubritate si accesorii de 245 lei cu titlu de executare silita.Nu inteleg de ce trebuie sa achit ceva ce nu folosesc platesc taxa de salubritate unde locuiesc nici nu am fost in acel sat nu mai exista casa unde as putea sa ma adresez