Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datorii la asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datorii la asociatie

Un proprietar a fost evacuat din apartament in urma licitatiei.Mentionez ca licitatia a fost facuta de o persona ca acea proprietara a avut datorii la ea s-a organizat licitatia eu m-am dus la executor pentru datoriile fata de asociatie dar executorl nici nu a satat de vorba mi-a spus ca apartamentul a fost vandut. De atunci tot incerc la noul proprietar sa achite datoria dar nu vrea desi in CF este trecut ca apartamentul nu este liber de sarcini pe fosta proprietara nu mai am cum sa o dau in judecata ca nu mai are locuinta si nu stiu unde o gasesc
Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva urgent ca nu mai stiu ce sa fac
Daca in cartea funciara a fost notata somatia privitoare la debitele in evidenta debitorului,
legal,executorul judecatoresc ar fi trebuit sa restituie asociatiei c/v suma inscrisa la cartea funciara
Noul proprietar a achitat suma pentru care a fost licitat bunul imobil dar nu are obligatii fata de asociatie decat de la momentul achizitionarii imobilului
Debitele anterioare nu ii sunt opozabile
Recuperarea sumei notate la cartea funciara de catre asociatia de proprietari se poate recupera numai de la executorul judecatoresc nu de la adjudecatar
Nu am explicat bine.Fosta proprietara are datorii la as.Ea a fost data in judecata de persoana fizica de la care a imprumutat bani, acea persoana a dat-o in judecata ani de zile s-a organizat o licitatie.Noi nu am primit nimic pana atunci ci cu o zi inaintea licitatiei si m-am dus la executor si raspunsul a fos ca locuinta a fost deja vanduta.Dupa ce noul proprietar a castiga la licitatie in 2 zile a evacuat-o din apartament scotândui lucrurile in strada si atunci fosta proprietara a actionat in judecata.Actualul proprietar a adus un CF in care am vazut ca ap.nu este liber de sarcini.In aceasta situatie ce pot sa fac ca acusi nu pot achita toate facturile la timp.Sa iau de la proprietari nu pot, Din fondul de reparatii nu pot recupera ca nu este lagal eventual ce a avut fosta proprietara daca se poate?
De acea este bine intotdeauna cand prezentati o speta sa precizati date relevante corecte
In situatia nou expusa este evident ca asociatia de proprietari nu a instituit privilegiu imobiliar la ocpi nu s-a ridicat cu pretentii impotriva debitoarei
In cazul in care asociatia de proprietari nu a notata la cartea funciara debitul este logic ca executorul judecatoresc a introdusin caietul de sarcini strict suma precizata si dovedita de persoana fizica care a ridicat pretentii si a desfasurat procedura de executare silita a debitoarei
Daca debitoarea fosta proprietara nu are bunuri in evidenta ,legal debitele pot fi recuperate de la persoana reprezentanta a asociatieid e proprietari care in termen legal nu a desfasurat demersurile legale catre autoritati fie ...asociatia de proprietari urmeaza sa decida modalitatea de stinegre a debitului
Daca debitoarea executata nu are bunuri in evidenta ,aceasta legal nu poate fi executata silit
Concret dv ce calitate detineti ?
administrator