avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate 0vidiuS

Activitate 0vidiuS

Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
si ceea ce va fi frumos,cum ca am si un proces penal,de maltratament in familei,plin de minciuni,o vor scoate "curata" si de acolo,chiar daca calomnia e MARE.Si asa reuseste sa intoarca roata,ieri eu stateam in casa mea cu copilul,acum va sta ea cu el...fain
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
si cred ca are dreptate,un coleg de servici,care mi-a spus:vor face tot ca tu sa stai "stanby",si te duc asa pina cind copilul poate alege.deci ani.
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
foarte bine,ea a fost de acor ca eu sa cresc copilul,am hirtia semnata,asa in Romania am obtinut copilul.Atunci era 100%.De la 1 oct 2011,cu o cerere devine 50%,asa cum e peste tot.De ce nu a facut-o acolo? Pt ca nu avea casa,unde nu plateste nimic,si poate pentru ca in Romania,vazind cit si cum s-a ocupat de copil aveam eu dreptate.Aici nu e asa.Mai mult suntem straini,trebuie sa ma lupt ca sa inteleaga ca copilul meu e roman,chiar daca e nascut in Italia.Pare ca pentru ei e un trofeu,pe care miine il calca in picioare,pentru ca asta fac cu toti strainii....fara suparare
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
corect,copilul se simte mai bine linga mama.eu am invatat sa fiu si mama,dupa 2 ani singur cu el.o mama care nu i-a citit povesti niciodata,nu ia facut 2 feluiri de mincare niciodata,doar "uscaturi" si pizza,nu se joaca cu el,nu sta deloc cu el cind isi face temele....asta e mama?!!! De fapt se foloseste de el ca eu sa nu ma pot intoarce acasa....
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
"chichitza",e ca eu m-am saturat sa-mi vad copilul 1 ora pe saptamina,intr-o camera.El la fel.si am decis sa semnez hirtia aia,provizorie,ca sa-l pot vedea mai des.Asta pt ca sufletul meu a plins destul,si al baiatului la fel,va asigur de asta
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
o fi asa,dar nu e.am probe,nu ca la abandonat,dar pe aproape.mi se spune ca nu conteaza,mai mult scrie peste tot ca nu a facut-o,cind de fapt e asa,cu proba 100%.Dar asta nu conteeaza in fata judecatorilor de aici.conteaza binele copilului,si asta pt ei nu inseamna daca tatal a fost bun ,singur,conteaza doar ce vrea mama,si aia i se da,chiar daca ani a fost o t....rfa.si cu asta am spus tot
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
divortul meu s-a terminat in 2010.In Romania.Sentinta mea e de atunci.Am crescut copilul 2 ani singur.Asta nu conteaza in ochii lor.Va spun drepr,e doar un"aranjament" intre avocati(din pacate si al meu) si judecatori.Si totul trebuie sa fie in favoarea mamei.Nu conteaza ca 3 ani s-a plimbat prin lume si venea sa vada copilul 1 pe luna.Nu conteaza nimic din ceea ce ai facut,ca barbat,tot ele au dreptate.
avocata mea din Italia,la inceput era "miere".Zicea:"fosta a semnat ca tu sa creti copilul,treaba ei"Sentinta ta nu o poate schimba.A trecut un an,si ma i-a la suturi pt ca spun adevarul in fata judecatorilor.Baiatul meu,odata,spunea "mama"la o alta femeie.Ei spun pt ca ii lipsea mama.Eu am complectat,da,asa e pt ca nu era prezenta in viatza lui si el s-a "lipit"de ocazia pe care i-am dat-o atunci.Nu e asa,m-i-au spus,lui ii lipsea mama,nu conteaza ca nu venea sa-l vada.si pentru asta nu o judeca nimeni.mai apoi cind a vazut ca vrem sa ne intoarcem inRomania(eu si baiatul),a inceput tot calvarul,maltratament in familie,asistenti sociali,etc.

Alcor_Gea ,
am sa sun.sa vedem.acum un an circa,am cerut ajutor la ambasada romania.m-au plimbat de la trieste la roma.nu eram de competenta nimanui.MULTUMESC ROMANIA
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
pot sa il retrag,e ceva provizoriu,e un pre-acord,doar ca sa facem un pas inainte.pentru mine pasul e sa stau mai mult cu baiatul.L-am crescu singur 2 ani,am fost si mama pentru el,am fost obisnuit asa pina ce mi-au interzis s-o fac.e un baiat minunat,respectuos,si cuminte,toate aste le-a invatat de la mine.mama lui a disparut din viata lui in perioada aia,trecea doar cind avea timp sa-l vada,o data la doua saptamini.stiu ce am facut pentru el,stiu si ce voi face,dar nu vad de ce sa ma judece gresit pe mine italienii,in loc sa o judece pe ea.doar pentru ca "mama"are mereu dreptate?
fosta sotie,spune ca are o nepoata care locuieste cu ea.si o ajuta cu baiatul.doar ca acum circa 2 saptamini s-a mutat departe de acolo.avocata mea a intrebat-o daca e asa,cum ca asta era bine in ochii judecatorului(ca ajutor),s-a raspuns:Nu e adevarat.avocata fostei a avut curajul sa spuna ca baiatul meu m-a mintit.cind le-am spus ca e o problema serioasa ca baiatul meu minte,au sucit tot....si au recunoscut ca e asa.
oricum,ce pot face acum ca sa reusesc sa stau eu cu copilu in casa cumparata aici,si sa fie mama cea care vine si il ia cind si cum se stabileste? asta intrebare,la care multi nu mi-au dat raspuns
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
da,acum locuim aici.
Răspuns la discuția Sentinta schimbata in Italia
am avocat aici.imi spune ca sentinta din Romania=0.si e de parte fostei sotii,parca ar plati-o ea.trebuie sa tac,sa accept si sa nu spun nimic.asta ma doare.azi am fost la proces,judecatorul a decis asa cum am scris mai sus.am semnat,doar pt ca vreau sa-mi vad copilul mai mult de 1 ora pe saptamina,si aia intr-o camera inchisa,supravegheat,pt ca se poate ajunge si acolo daca vrei binele....