avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate slaurro

Activitate slaurro

Buna ziua! Am achizitionat recent un autoturism. Acesta a fost cumparat de o firma romaneasca din Germania (am contractul de vanzare-cumparare), apoi a fost cumparat de un comerciant roman de la firma romana (am factura din care reiese tranzactia), apoi eu am cumparat-o de la comerciantul respectiv(am contractul de vanzare-cumparare). La o zi dupa, am transferat-o pe numele tatalui meu (am contractul de vanzare cumparare). Masina are inca numere de Germania care expira pe 29 noiembrie. As avea cateva nelamuriri. Cand depun dosarul pentru inmatriculare la Politie este necesar doar ultimul contract de vanzare-cumparare, cel dintre mine si tatal meu, sau sunt necesare si alele? Certificatul fiscal depus trebuie sa fie al meu (eu fiind penultimul posesor) sau dat fiind ca eu am pastrat-o doar o zi e necesar cel al comerciantului de la care am cumparat-o? Am si certificatul fiscal al comerciantului si cel al firmei din Romania de la care luase el masina... doar ca nu stiu daca e nevoie sa le depun.



Ce alta problema am mai intampinat: Cand tatal meu a fost cu fisa de inmatriculare la Finante pentru a lua masina in evidenta... i s-a spus ca e necesara radierea de pe numele meu. Cum e posibil acest lucru atata timp cat eu nu o luasem in proprietate la finante si masina are inca numere provizorii de Germania? Sau poate nu au inteles cei de la finante ca masina nu a fost inmatriculata pe numele meu...