avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate gina09032007

Activitate gina09032007

Am aflat de curand ca vecinii care locuiesc in acelasi imobil ,format din doua apartamente, doresc sa monteze un circuit de camere exterioare .As vrea sa stiu daca pot face acest lucru fara sa aiba acordul nostru.Daca totusi fac acest lucru cevavem devfacut? Nu suntem impotriva ,insa nu dorim camere care sa vada bucata noastra de curte.Va multumesc
Da,este preferabil sa fie o notificare pt ca doresc sa fiu sigura ca este ceva cat se poate de oficial ! Nu sunt sub nicio forma niste persoane de inteles,cu toate ca sunt intelectuali ! Dar domnul se considera extrem de important...asa incat vreau sa fac totul asa cum trebuie .Inca o data va multumesc !
Multumesc pt raspuns d.le Popa ! Adresa la care va referiri este o notficare ?
Locuim intr-o vila ,in care mai exista 2 apartamente.Vecinii de la ultimul etaj au 2 caini ,de rasa si f.frumosi pe care ii tin inchisi intr-un spatiu de aprox.10mp.ingradit cu gard de plasa,in partea dumnealor de curte.Nu avem nici un fel de problema cu existenta cainilor ci cu faptul ca vecinii nu fac curat in spatiul acestora;cainii nu sunt plimbati nicidata si isi fac nevoile in acest spatiu.Rareori menajera iese si da cu apa ,stropind cu furtunul,asta fara sa stranga mizeria (materiile fecate ) . In fara de faptul ca in acest fel murdaria se imprastie ,mirosul care ainceput sa fie din ce in ce mai neplacut,ne face sa nu mai putem aproape sa deschidem ferestrele,noi locuind la parter. Nu avem dialog cu vecinii,decat printr-o terta persoana,asa incat ne e f.greu sa ne spunem punctul de vedere... As vrea sa va rog sa ne sfatuiti ce am putea face,cum am putea proceda,asta in masura in care le-am transmis de mai multe ori ca-i rugam sa faca curatenie?? Va multumesc mult.G.G.
As dori sa stiu daca exista o lege care interzice evacarea dintr-un apartament in perioada ianuarie-martie ? Sau, in orice caz,pe perioada de iarna?
Este vorba despre o familie(tata-cu certficat de handicapat,fiu-fara serviciu) care din cauza ca are o datorie de 10.000lei la intretinere ,au fost actionati in judecata.Neputand sa plateasca aceasta suma,vor fi nevoiti sa plece,de aceea ar dori sa stie daca exista aceasta lege,sau daca e caeva ,altceva de facut in situatia lor .Va multumesc