avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate carmina0665

Activitate carmina0665

Va multumesc ptr raspunsul dvs, as dori sa mai adaug ca certificatul in posesia caruia ma aflu este in l ba araba,deci nu stiu acum , concret ce trebuie sa fac, unde sa il transcriu in tara! va rog daca e posibil sa imi indicati pasii pe care trebuie sa ii urmez;inca ceva, in cazul in care el a divortat in Egipt, cum e de procedat? presupun ca dupa 3 ani, el a facut deja acest lucru. Multumesc !
Trebuie sa mai adaug ca certificatul e incheiat pe 1 martie 2009, iar imediat dupa aceasta data am parasit aceasta tara unde nu am putut sa accept sa traiesc dupa obiceiurile lor, in ciuda faptului ca religia fostului "sot"era ortodox copt, deci ma gandeam ca dat fiind faptul ca procedura nu a fost finalizata, adica nu l am depus tradus in l ba romana si depus la ambasada noastra din Cairo, aceasta casatorie practic nu e valabila! deci ,va rog sfatuiti ma cum as putea sa imi clarific situatia in cazul in care as dori sa ma recasatoresc!
Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot afla daca in urma unei casatorii incheiate cu un cetatean egiptean,actul de casatorie emis de autoritatile egiptene, insa nedepus la Ambasada Romaniei din Cairo este valabil?
Avand in vedere ca in urma acestui eveniment am fost nevoita sa intrerup orice contact cu acel cetatean egiptean , deci nu stiu unde sa ma adresez , cum sa procedez astfel incat sa imi clarific situatia civila.Va multumesc anticipat!