avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate RoxanaRAM

Activitate RoxanaRAM

Răspuns la discuția Acte necesare vanzare apartament
Da, aveti dreptate, am testament.
Matusa nu a fost casatorita, nu a avut copii, fratii ei au decedat...singurele rude ramase sunt copiii fratilor ei.
Ea mi-a facut testament dorind ca dupa moartea ei apartamentul sa imi revina, testamentul este facut la notar.
Ea in continuare doreste sa imi ramana mie atat ap cat si bunurile conform testamentului. Nu doreste sa schimbe acest lucru, nu doreste sa lase altcuiva. Temerea mea este ca avand momente de senilitate din cauza varstei ar putea fi pacalita sa semneze vreun act. Si din moment ce ea nu are actul de proprietate (acesta fiind la mine) ma gandesc ca nu se va putea realiza nici o tranzactie?
Răspuns la discuția Acte necesare vanzare apartament
Multumesc de raspuns!
Nu am facut acte de vanzare-cumparare. Am doar actul de mostenire care bineinteles ma va face proprietar dupa decesul ei...
De asta am pus intrebarea daca ar putea cineva sa profite de senilitatea ei si sa o pacaleasca sa semneze vreun act din moment ce actele casei sunt in posesia mea (dar nu pe numele meu).
Din cate stiu pt o vanzare-cumparare este nevoie sa se mearga la notar si proprietarul de drept sa detina actele casei pentru a incheia tranzactia?
Buna ziua!

Care sunt actele necesare pentru a face vanzare-cumparare sau mostenire pentru un apartament?
Intreb in contextul in care am o matusa de 82 de ani care mi-a facut acum 20 de ani acte de mostenire pe apartamentul ei. Detin acest act si detin si actele ei de proprietate pt acel apartament, insa imi fac griji sa nu cumva sa semneze ceva (ea fiind putin senila) oamenilor "binevoitori" care se invart in jurul ei si care urmaresc sa ii ia casa. Mentionez ca acestia nu au nici un grad de rudenie cu ea. Este posibil sa aiba ei vreo sansa dpdv juridic sa obtina casa atat timp cat eu am actul de proprietate si testamentul?