avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate VBuzdugan

Activitate VBuzdugan

Multumesc pentru raspuns.
Noi nu vrem sa-si darame casa ci sa refaca acoperisul si sa fie calcan si nu in doua ape, astfel incat streasina sa nu mai fie pe terenul nostru si sa puna nevada si nu sticla la geamuri. Am incercat sa vorbim cu el dar nu a vrut sa discute cu noi problemele care erau.
Dupa cate stiu trebuie sa obtina autorizarea definitiva la terminarea casei si aceasta nu este obtinuta. Vreau sa va intreb daca termenul de 2 ani nu curge de la acea data?

Cu stima,

Viorica Buzdugan

Multumesc pentru raspuns. El nu vrea sa cumpere teren ci sa-l ocupe cu buna stiinta.
Buna ziua,

Va aduc la cunostinta, pe scurt, o problema ca care ne confruntam si va rugam sa ne indrumati ce trebuie sa facem in rezolvarea acesteia.
Detinem un teren in Com. Branesti, Str. Campului nr.14A. Vecinul, de la nr. 14 a construit casa la 20-30 cm de hotarul proprietatii fara acordul nostru, are geamuri spre noi la beci, casa scarilor, si bai, are acoperisul in doua ape si nu calcan, streasina este si deasupra terenului nostru, are gura de vizitare jumatate pe terenul nostru, etc. Mentionam ca nu este construit gard intre cele doua proprietati. Vecinul nostru nu a tinut cont de datele din Certificatul de urbanism emis de Primaria Branesti atunci cand si-a inceput constructia casei si in prezent nu tine cont nici din documentatia cadastrala cand si-a masurat terenul, cu ruleta si a inceput construirea gardului de la strada, intrand pe terenul nostru cu 30 cm.
M-am adresat primariei Branesti care a spus sa construim o imprejmuire opaca cu un soclu de 60 cm si cu inaltimea de 220 cm si atunci, considera ca se rezolva toate problemele intre noi, si Institutului de Stat in Constructii Ilfov care ne-a raspuns ca nu mai poate dispune masuri in temeiul legii nr. 50 din 1991, deoarece se face aplicarea prevederilor art. 31 din lege.
Intrebarea mea este: cui trebuie sa ma adresez si ce autoritate este competenta in rezolvarea acestui caz? Fiecare poate face ce vrea?

Va multumesc,

Cu stima,

Viorica Buzdugan