avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate Mariandjy

Activitate Mariandjy

Buna ziua, vreau si eu sa intreb daca eu am montat 4 camere video care sunt indreptate in parcare pe domeniul public sunt legale, mentionez camerele au fost montate prin firma cu factura, garantie tot ce era necesar. Eu am vorbit cu vecinii mei care au masini si an pus 12 oameni bani si am instalat, toti au acces prin aplicatie ca sa vada online masina. Intrebarea mea este daca este legal sa aiba acces toti cei care au pus banii sau doar o persoana. Eu le-am mentionat faptul ca nu au voie sa descarce si sa dea filmarile la alcineva sau sa publice. Multumesc frumos.
Buna seara. Am si eu o intrebare daca stie cineva daca firmele , au obligatia de a asigura transportul angajatilor, pe timpul noptii dupa terminarea programului in conditiile in care transportul in comun nu mai este la acea ora. Exemplu termin munca la ora 02.00 si nu am cu ce sa ajung acasa. Va multumesc anticipat , si astept un raspuns.
Da dar apartamentul este scos la licitatie de banca. Proprietarii sant divortati si el nu mai sta acolo a venit la asociatie si a cerut intreruperea tuturor utilitatilor in scris .
Buna seara. Am si eu un vecin cu datorii la intretinere foarte mari, si apartamentul este scos la licitatie si el nu vrea sa plateasca nimic din ce consuma. Din cate am vazut la subsol el are tras apa rece si calda separat din subsol tot de pe conducta de teava comuna a blocului. Intrebarea mea este pot sa ii tai apa calda apa rece si sa infund scurgerea poate asa il fortez sa plece din apartament si sa nu mai consume nimic sa nu creasca si mai mult la intretinere, vreu sa ii infund si veceul mentionez ca sta la parter. Nu platesti nu consumi.
Trebuie sa fie o cale sa pot sa adun cei 2% pentru asociatia de propietari, Daca trebuie sa infintez ceva, am sa o fac.
Blocul in care stau este din anul 1965 si necesita multe reparatii, mai ales pe conductele de caldura. Eu cred ca este o idie buna sa directionez banii catre asociatie.Mult putin se aduna.
Dar nu este o forma legala ?
Buna ziua. As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca sa directionez 2% din inpozit catre asociatia de locatari unde locuiesc,iar acei bani sa poata fi folositi numai pentru reparatii in cadrul asociatiei de locatari