avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1437 soluții astăzi
Forum Activitate andreicabiniuc

Activitate andreicabiniuc

Discuție Testament
Buna seara,

Sotia mea are o bunica ce are un proces pentru o retrocedare. Pentru proces ea a imputernicit pe cineva (o ruda de-a surorii sotiei), care, insa, de ani buni nu ii da nici o informatie (vine din cand in cand pe la batrana si o pune sa mai semneze ceva si cam atat). Am reusit sa aflam care e stadiul procesului, iar batrana vrea sa ii lase sotiei mele suma ce va fi mostenita, deoarece si-a dat seama ca ruda surorii sotiei si cu aceasta vor sa face ceva ilegal, sau habar n-am ce. Ea spune ca vrea sa-i lase prin testament drepturile ce vor fi obtinute din proces sotiei mele, deoarece sora sotiei acum cativa ani i-a furat niste bani din casa si de atunci a rupt legatura cu batrana, dar a ramas sa se ocupe de acel proces, avand o procura.
Intrebarea mea e daca are vreo putere un testament in Romania, deoarece din ce am citit pe net, mi-a ramas impresia ca un astfel de testament ar fi inutil. Batrana are doar 2 mostenitori: pe sotie si pe sora acesteia, iar ea vrea practic sa o dezmosteneasca pe cea din urma, dar eu am impresia ca un testament prin care sa cedeze eventualele sume catre sotie ar fi inutil, deoarece cumnata mea poate ataca oricand testamentul si sa ceara anularea lui. Exista o alta varianta, care sa nu poata fi atacata?
Mentionez ca batrana e aproape imobilizata, iar de ingrijirea ei ne ocupam noi de cativa ani.