avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate IonMihalcea

Activitate IonMihalcea

Va multumesc pentru raspuns! Am sunat la AJOFM si mi s-a raspuns ca pensia de urmas nu poate fi cumulata cu indemnizatia de somaj. Cu toate acestea, doamna de la departamentul relatii cu publicul/serviciul juridic m-a sfatuit sa ma inregistrez in termen de 60 de zile de la absolvire si voi putea solicita somajul dupa ce se va sista acordarea pensiei de urmas.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate acorda simultan si pensie de urmas si ajutor de somaj?

Mentionez ca eu imi voi finaliza studiile in luna iulie, dar am inteles ca voi primi pensie de urmas pana la inceputul anului scolar urmator, in luna octombrie. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca eu sunt absolvent, as avea dreptul dupa 60 de zile de la absolvire sa primes somaj, chiar daca primesc pensia de urmas?

Va multumesc!
Buna ziua,

Sunt absolvent al unei facultati de limbi straine si as dori sa va adresez cateva intrebari.

Potrivit datelor furnizate pe site-ul Ministerului de Justitie, atunci cand cineva este indreptatit sa devina traducator autorizat trebuie sa trimita prin posta un dosar care contine, printre multe alte documente o anumita chitanta care sa dovedeasca ca ai achitat 300 de ron taxa de timbru.

Intrebarea mea ar fi...ce se intampla daca iti este respins, din variate motive, dosarul? Pur si simplu ai pierdut banii si mai trebuie sa ii dai inca o data?

Totodata, dupa ce ai devenit traducator autorizat, mai este necesara reinoirea periodica a autorizarii?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Drept pensie urmas
va multumesc pentru raspuns si ajutor
Buna ziua,

Sunt student in anul 2 de masterat. In urma decesului unuia dintre parinti primesc pensie de urmas. Va rog sa-mi spuneti daca voi primi aceasta pensie de urmas si pe perioada vacantei urmatoare(inclusiv lunile august, septembrie), in conditiile in care voi finaliza masteratul prin sustinerea examenului de disertatie in vara anului urmator(luna iulie).

Va intreb aceasta intrucat stiu ca pensia se sisteaza doar daca n-ai dovedit in luna octombrie cu adeverinta de la facultate ca mai esti student, sau daca ai depasit limita de varsta de 26 de ani, nefiind cazul aici.

Va rog frumos sa-mi raspundeti intrucat depind de acei banuti si voi fi nevoit sa ma angajez cat inca nu am incheiat studiile daca nu voi mai primi din luna iunie/iulie pensia de urmas.


Va multumesc