avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate GBianca

Activitate GBianca

Discuție Cod caen
Buna ziua ! Doresc sa deschid o firma care va avea ca activitati vanzarea de mancare (pizza ) in automate la fel ca cele de cafea automate. Pe langa vanzarea directa din automat vreau sa fac si livrari la domiciliu din acele automate. Ce cod caen ar trebuii sa am ?
Buna ziua!
Am terminat facultatea anul acesta si am promovat si licenta.Intre timp am aflat ca sunt insarcinata,iar ca sa pot beneficia de idemnizatie de crestere a copilului mi s-a spus ca trebuie sa imi continui studiile la zi.Am hotarat sa ma inscriu la master la zi pentru a beneficia de indemnizatie.
Tatal meu a murit cand eu aveam 8 ani si beneficiez de pensie de urmas.In lege scrie ca atata timp cat urmez cursurile unei forme de invatamant prevazute de lege,pana la varsta de 26 ani beneficiez de aceasta.
Pot sa primesc indemnizatie pentru cresterea copilului,dar in acelasi timp sa primesc si pensia de urmas?
Răspuns la discuția Probleme pensie de urmas
Multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția Probleme pensie de urmas
Va multumesc mult pentru raspuns.Da suntem pe acelasi cupon,dar este trecuta si mama pe cupon.Postasul ofera cuponul mamei mele chiar daca eu nu mai locuiesc acolo cum pot face sa imi ramana cuponu la posta?
Buna ziua!Am 20 de ani si sunt studenta la doua facultati una la zi de stat si una la fara frecventa,dar privata.Tatal meu a murit in urma cu 13 ani de atunci eu iau pensie de urmas,mai bine zis o lua mama mea.In momentul de fata eu nu mai locuiesc cu ea ne-am certat,am fost batuta si m-am mutat.Mai am si o sora de 23 de ani care lucreaza si a luat si ea pensia de urmas pana anu trecut,iar anu asta o ia din nou dupa noua lege ca si lucreaza dar e si la facultate.As dori si eu cateva rasp.Mi-am facut card sa imi vina pensia,dar am inteles ca va veni si pensia ei tot la mine pe card ceea ce eu nu vreau cum pot face sa nu mai vina ?In cazul in care eu declar la casa de pensii ca nu mai am nicio legatura cu mama mai primesc pensia ?Eu as vrea sa nu mai am nicio legatura cu ea si sa nu mai depind de ea cu nimic in legatura cu pensia.Cum pot face sa imi ramana cuponul de pensie la posta si sa nu se mai duca la domiciliu pe care il am in buletin pentru ca ea locuieste acolo si eu nu am cum sa il iau ?