avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_andrei25

Activitate mihaela_andrei25

Răspuns la discuția Pacaliti de agentia imobiliara
intrabarea era:este obligat vanzatorul sa-mi inapoieze dublul sumei pe care i-am dat-o ?sa astept sa expire antecontractul ca sa-l reziliem?
Si ca raspuns la observatia dvs, da...asa am vrut sa facem ...dar fara intabulare nu se poate...
Am incheiat un antecontract pentru cumpararea unui apartament la o agentie imobiliara in urma caruia am dat un avans de 1000euro, urmand ca in termen de 30 de zile(4 decembrie) sa se incheie contractul de vanzare-cumparare si la notar.Binenteles ca au fost cateva probleme, am descoperit intre timp ca imobilul avea si datorii,ca acesta fusese achizitionat prin licitatie de catre vanzator si spre stupoarea noastra ca vanzatorul este mai exact unul din cei care au infiintat agentia imobiliara....chestiile astea le-am descoperit noi, in nici un caz nu ne-au fost transmise de catre agentie sau de catre actualul proprietar!!! Ne-au sunat cei de la agentie sa ne transmita ca actele nu sunt gata, mai exact intabularea si mai aveau ceva treaba si pe la judecatorie si ca daca dorim sa semnam un alt antecontract pana vor fi gata actele! In antecontract se specifica in cazul depasirii termenului prevazut pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare din motive independente de vointa partilor, acestea convin sa prelungeasca termenul cu 7 zile lucratoare; dar daca se sfarsesc si aceste 7 zile lucratoare ce se intampla, ca in antecontract nu se mai specifica....
Mai e o chestie, daca vanzatorul se razgandeste si nu mai vrea sa vanda, acesta trebuie sa inapoieze cumparatorului dublul sumei oferite de catre cumparator....in cazul de fata vanzatorul intarzie prea mult cu actele si pentru depasirea termenului de 4 decembrie mai este obligat sa inapoieze dublul sumei oferite de cumparator? Cel mai tare ma deranjeaza ca am decis sa merg prin agentie sa nu fie astfel de probleme, sa nu ma trezesc deodata ca imi cumpar un apartament cu datorii si cu alte probleme...si surpriza...tre sa o facem pe-a politistii ca sa nu fim fraieriti#-o