Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pacaliti de agentia imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pacaliti de agentia imobiliara

Am incheiat un antecontract pentru cumpararea unui apartament la o agentie imobiliara in urma caruia am dat un avans de 1000euro, urmand ca in termen de 30 de zile(4 decembrie) sa se incheie contractul de vanzare-cumparare si la notar.Binenteles ca au fost cateva probleme, am descoperit intre timp ca imobilul avea si datorii,ca acesta fusese achizitionat prin licitatie de catre vanzator si spre stupoarea noastra ca vanzatorul este mai exact unul din cei care au infiintat agentia imobiliara....chestiile astea le-am descoperit noi, in nici un caz nu ne-au fost transmise de catre agentie sau de catre actualul proprietar!!! Ne-au sunat cei de la agentie sa ne transmita ca actele nu sunt gata, mai exact intabularea si mai aveau ceva treaba si pe la judecatorie si ca daca dorim sa semnam un alt antecontract pana vor fi gata actele! In antecontract se specifica in cazul depasirii termenului prevazut pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare din motive independente de vointa partilor, acestea convin sa prelungeasca termenul cu 7 zile lucratoare; dar daca se sfarsesc si aceste 7 zile lucratoare ce se intampla, ca in antecontract nu se mai specifica....
Mai e o chestie, daca vanzatorul se razgandeste si nu mai vrea sa vanda, acesta trebuie sa inapoieze cumparatorului dublul sumei oferite de catre cumparator....in cazul de fata vanzatorul intarzie prea mult cu actele si pentru depasirea termenului de 4 decembrie mai este obligat sa inapoieze dublul sumei oferite de cumparator? Cel mai tare ma deranjeaza ca am decis sa merg prin agentie sa nu fie astfel de probleme, sa nu ma trezesc deodata ca imi cumpar un apartament cu datorii si cu alte probleme...si surpriza...tre sa o facem pe-a politistii ca sa nu fim fraieriti#-o
Da, corect. Care este intrebarea?

Obs: antecontractul de v/c se incheie la notar (in 99% din cazuri).
intrabarea era:este obligat vanzatorul sa-mi inapoieze dublul sumei pe care i-am dat-o ?sa astept sa expire antecontractul ca sa-l reziliem?
Si ca raspuns la observatia dvs, da...asa am vrut sa facem ...dar fara intabulare nu se poate...
Daca vanzatorul se razgandeste, si daca in antecontract este stipulat (de obicei este), atunci da trebuie sa va inapoieze dublul sumei. De obicei, nu o face de bune voie, fapt pentru care ... solutia este instanta.
nu va grabiti !
1- orice persoana poate avea mai multe calitati , adica , unul din membri fondatori ai agentiei a cumparat un apt , de ce nu ar putea !?! rezulta ca el este vanzatorul dvs in cauza , cu ce se schimba situatia in care proprietarul apt lui in cauza era un alt vanzator ? cu nimic
2- dupa cum stim cu totii ( asa cred eu ) nu agentiilile sau intermediarii ''FAC '' acte , adica elibereaza ; intabulari , carte funciara , etc , ci doar autoritatiile in cauza ...ceea ce vreau sa spun , este ca in functie de volumul de munca , vor elibera extrasul de carte funciara ...dar ptr a se ajunge aici , apt ul trebuia sa aibe cadastru si sa aibe intabulare ...DECI , nu depinde de vanzator sau intermediar , care NU POT INFLUENTA -termenul de eliberare a actelor necesare v-c, doar achitand taxe de urgenta unde este cazul ...
3 - daca sunteti real interesata de apt , atunci , gasiti un notar , discutati cu acesta si aratati-i ce ati semnat , apoi concepeti o notificare prin care ii obligati sa se prezinte la ''notarul public '' AUTENTIC , ptr a incheia un antecontract de vanz - cump in forma autentica ( doar aceasta forma scrisa va este ''de ajutor '') IN INSTANTE , facandu le cunoscute toate ''informatiile '' pe care le stiti si pe care nu vi le au spus si pe care trebuiau sa vi le faca cunsocute ! este posibil ca din avansul dat de dvs , proprietarul sa achite intre timp , restantele sau datoriile pe care le ati aflat ... toata corespondenta trebuie sa fie scrisa ptr a avea dovezile necesare de a fi ''comparator de buna credinta ''
4 - in cazul in care nu se va prezenta la autentificarea ante - contr. atunci va puteti face probleme ... pana atunci faceti toate demersurile ptr a afla cat mai multe detalii despre apt ul pe care l ati ''acontat ''
sper sa va ajute , cele scrise mai sus
Buna ziua, Sunt intersat si eu de acest subiect! S-a prezentat vanzatorul la notar pentru incheierea antecontractului? Daca nu, ati reusit sa va recuperati banii platiti pentru rezervare?