Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare in posesie a unui apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare in posesie a unui apartament

Cine imi poate spune ce se poate face in cazul in care un promitent vanzator nu se prezinta sa faca actele la data stabilita?cum se poate intra in posesia apartamentului?ce proceduri trebuiesc urmate?
ce scrie in antecontract? de obicei, daca promitentul se razgandeste , plateste beneficiarului dublul avansului (sau ce anume ati prevazut in antecontract). ar trebui sa ajungeti in instanta, vorbiti cu un avocat!
pai in antecontract zice ca daca promitentul cumparator se razgandeste pierde avansul dat daca vanzatorul se razgandeste atunci sunt 2 variante:1 sa dea dublul sumei sau sa se adreseze unei instante sa dea un act care tine loc de act de vanzare cumparare
in functie de clauzele antecontractului:
- mergeti in instanta si solicitati prin obligatia de a face - de a semna contartculd e vanzare -cumparare
- daca s-a achitat o suma catre promitentul vanzator , sigur clauza a fost sa va plateasca dublu daca se razgandeste in privinta vanzarii
pai asta ma intereseaza daca se poate merge in instanta sa fac chestia asta adika sa semneze actele de vanzare cumparare dar ideea e cu banii....eu nu am dat toti banii iar daca ma adresez instantei din cate stiu eu trebuie sa achit si restul...cui?
Antecontractul este tot un contract. Aveti doua variante: ori va acceptati pierderea avansului, ori deschideti actiune in instanta, daca nu reusiti sa va intelegeti pe cale amiabila.