Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare in posesie a unui apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare in posesie a unui apartament

Cine imi poate spune ce se poate face in cazul in care un promitent vanzator nu se prezinta sa faca actele la data stabilita?cum se poate intra in posesia apartamentului?ce proceduri trebuiesc urmate?
sa promovati o actiune in instanta prin care aceasta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare.
offfff! cum se poate pronunta o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare cumparare daca pretul nu a fost achitat integral?????????????? eventual promitentul vanzator poate fi obligat sa va plateasca dublul avansului pe care l-ati achitat... dar e cam ciudata clauza asta din antecontract, in conditiile in care pretul nu s-a platit integral! parerea mea este ca, din neatentie, la notariat s-a schimbat numai suma ce reprezenta avansul, iar restul a ramas neschimbat (de la vreun antecontract autentificate inainte, in care pretul a fost achitat integral).

@lumi71- antecontractul nu este un contract! prin contract se transmite dreptul de proprietate asupra unui bun, pe cand intr-un antecontract doar se promite vanzarea...