Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare cumparare

Buna ziua.Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: am incheiat un antecontract vanzare-cumparare pt un teren intravilan (eu vanzatorul).In contract este prevazuta clauza: in cazul in care cumparatorul se razgandeste va pierde avansul dat, iar cumparatorul va plati dublul avansului primit.Cum pot rezilia acest antecontract nemaidorind vanzarea terenului? Va multumesc.
Buna ziua,
Platind dublul avansului!
Si poate sa ma actioneze in judecata?El vrea terenul cu orice pret!
Daca imi noteaza in CF?ce pot face?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Platind dublul avansului!

Poate sa va actioneze si are 99% sanse sa va castige in sensul ca va trebui sa va dea banii (diferenta) si va ramane cu terenul.
Va rog sa ma scuzati, dar nu-mi este f.clar.Daca exista clauza in contract
(de razgandire), de ce nu o pot fructifica?Va multumesc frumos.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Poate sa va actioneze si are 99% sanse sa va castige in sensul ca va trebui sa va dea banii (diferenta) si va ramane cu terenul.

Pai o puteti fructifica platindu-i dublul avansului.