avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi-Mihai

Activitate Cristi-Mihai

Nu exista baza legala in a contesta acesta fapta.


P.S. Mi-ati facut ziua mai frumoasa prin faptul ca ati primit aceasta amenda. Cred ca daca ar fii mai dese astfel de actiuni , poate am scapa si noi de prostul (tiganescul) obicei de a transforma strazile in ghene de gunoi.
Super! Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Cu stima,
Cristian Mihai
Permisul este la mine ,inca de cand am facut plangerea (cat timp procesul este pe rol) .

V-am spus , din auzite' am inteles ca asa ar fii legea , si anume , ca atunci cand se da o sentinta sa se comunice de catre persoana in cauza la IPJ decizia instantelor indiferent ca este pro sau contra.


Am inteles ca , dupe ce se comunica hotararea irevocabila , indiferent de decizie , trebuie sa merg la politia rutiere si sa le comunic decizia. Cu toate ca , dupa cum mi ati spus , IPJ este parte in proces si ar trebui sa afle la fel ca si mine decizia ...

Problema este ca noi , cetatenii de rand , nu suntem bine informatii cu privire la toate aceste aspecte , si putem avea de suferit ca urmare a ne respectarii unor pasi simpli.

Am sa merg periodic la tribunal sa ma informez cu privire la dosar ...

Multumesc inca o data. Mi-ati fost de mare ajutor.
Inca o intrebare : Continuarea "procesului" o pot urmarii pe 'portal.just.ro' ca si pana acum ? Mi-se va trimite raspuns acasa , sau trebuie sa merg periodic la judecatorie pentru informatii privind dosarul ? Cunosc un caz in care , fara a fii primit hotararea acasa , i s-au adaugat 30 de zile la suspendare , pentru ca nu a declarat in 15 zile hotararea instantei la politie.

Nu fac nici un test. Este pria oara cand am de a face cu justitia/instanta ... nu sunt familiarizat cu termenii si nici cu formalitatile ... altfel nu mai intrebam pe aici.


multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Cineva pe alt forum , la aceeas intrebare mi-a raspuns asa:

"Faptul ca se adimite plangerea , inseamna ca am castigat ? inseamna ca se va judeca speta...ce recurs sa se faca la o plangere admisa ? "


Are dreptate?
Dupa cele 30 de zile ? Sau poate dura si mai mult ?
Buna ziua,

In urma cu ceva vrema (aprilie 2013), am fost 'prins' de un agent de la rutiere care mi-a suspendat permisul pentru 30 zile(neacordare de prioritate) ... injust dupa parerea mea . Am depus plangere la judecatorie si intr-un final pe "portal.just.ro" apare asa:

28.11.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: Camânări/incidente 7
Tip solutie: Admite plângerea
Solutia pe scurt: Admite plangerea contraventionala. Cu apel in 30 de zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica,azi, 28.11.2013
Document: Hotarâre 28.11.2013.

Inrebarea mea este:

Am catigat in prima instanta ?
Politia , in general, face apel ?
Daca nu , dupa cele 30 zile , mi-se anuleaza si procesul verbal ?
Cand merg la politie sa le comunic solutia instantei ? (dupa hotararea definitiva?)