avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate wanesa

Activitate wanesa

Răspuns la discuția Spalarea de bani
Am primit deja raspunsuri de la avocati dupa forum care m-au lamurit in problema mea. Nu cred ca este necesar sa dau mai multe detalii despre ce am lucrat si unde am lucrat in afara. Am prietene care lucreaza ca menajere in casa fara carte de munca si primesc lunar 1000 eur. Am deasemeni prietene care sunt intretinute de alti barbati care primesc lunar cate 4 mii euro .Printre ele ma numar si eu. Trebuie sa cer barbatului respectiv sa imi dea in scris provenienta banilor, sa justific eventual in fata organelor de politie ? Este chiar ridicol si aberant .
Răspuns la discuția Spalarea de bani
Domnule Georgescu, am mentionat si in postarile anterioare : NU EXISTA NICI O SESIZARE DIN PARTEA OFICIULUI ! Banii au fost cheltuiti de mine si de familia mea. Cititi ce am scris in postarile anterioare si veti intelege mai bine .Unde sai trimit mai departe , daca eu iam trimis in tara pentru familie, ce sageata domle ? Multumesc totusi pentru raspuns, dar nu ma regasesc in ceea ce ati scris !
Răspuns la discuția Spalarea de bani
Va multumesc mult pentru raspuns :) .Sa aveti o seara minunata
Răspuns la discuția Spalarea de bani
Domnule Av.Lascoschi va multumesc pentru raspuns.
Acum chiar sunt lamurita. Banca nu a sesizat Oficiul in privinta banilor ce iam trimis acasa .
Au un extras de cont , dar asa cum mi-ati precizat si dumneavoastra mai sus ,nu este suficient , trebuie si dovedit ca banii provin din infractiuni. In privinta avocatului, mai rau ma speriat,spunandu-mi ca pot lua max 2 ani cu suspendare, deaceea v-am cerut parerea pe forum.
Sa aveti o seara cat mai placuta
Răspuns la discuția Spalarea de bani
Multumesc pentru raspuns.
Asa cum am precizat mai sus, nu a fost sesizat nici un Oficiu in privinta banilor pe care iam trimis acasa, doar ca din alt motiv,pentru o cu totul alta problema care nu are nici o legatura cu banii trimisi de mine in tara, organele de cercetare au ajuns sa ceara extrasele de cont pe 2010-2012, si mi-au spus ca datorita sumelor de bani trimise acasa, in jur de 50 mii euro in total in 2 ani, ma pot acuza de spalare de bani. deci la inceput am fost acuzata de inselaciune, in privinta unei sume de bani intrata in cont de la o asigurare, iar apoi dupa ce au cerut extrasele de cont , au zis ca sunt acuzata de spalare de bani. Deci pur si simplu au sarit de la o acuzatie la alta , fara nici o proba .Cum pot sa deovedeasca organele de cercetare ca banii trimisi de mine in cont provin din infractiuni pentru a ma acuza de spalare de bani? Au zis deja ca nu au nici o reclamatie privind sumele de bani respective sau vreo sesizare, dar sunt acuzata de spalare de bani.

Răspuns la discuția Spalarea de bani
Multumesc pentru rapsuns. Banii nu provin din infractiuni, am lucrat in strainatate, dar fara contract de munca .Am trimis bani acasa prin contul meu bancar . Problema mea nu se regaseste in niciunul din punctele enumerate mai sus. Nu am nici o reclamatie depusa la politie pentru asa ceva.Conturile mele sunt verificate din cu totul alt motiv. Eu doar vreau sa stiu, daca organele de politie ma pot acuza de spalare de bani prin simpla sesizare din oficiu cand vor vedea ca pe extrasul de cont sunt sume de bani pe care efectiv nu am cum sa le justific. Si in ce masura imi pot cere sa justic provenienta acestor bani ? Stiu ca legea ilicitului a fost abrogata demult .
Buna seara
Puteti sa ma lamuriti va rog intr o problema ?
Daca politia prin verificarea contului meu, are extrasele de cont prin care se vad sume de bani mai mici de 15 mii de euro intrate in cont regulat , prin transfer din afara tarii,ma pot acuza de spalare de bani ?#-o
Multumesc anticipat