avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate andradelia

Activitate andradelia

Multumesc de raspuns. Nu am informat MJ de aceste modificari, fiind plecata in strainatate.M-am intors in tara, insa nu am anuntat MJ nici cand m-am intors, in ideea ca poate pe viitor imi voi relua activitatea de traducator autorizat si voi solicita atunci schimbarea domiciliului si numelui in vederea eliberarii unei noi autorizatii. Intrebarea este, daca solicit incetarea activitatii de traducator autorizat, pot solicita in viitor reluarea activitatii? Mentionez ca am absolvit Lma, iar autorizatia de traducator am primit-o din oficiu la terminatea facultatii, fara examen la MJ.
Multumesc frumos. Si in cazul in care angajatorul imi cere sa folosesc stampila de traducator autorizat pe documentele traduse sau are nevoie de traduceri autorizate, cum ar trebui sa procedez? Din cate stiu, este ilegal sa efectuezi traduceri autorizate sau sa iti folosesti stampila de traducator autorizat daca esti angajat ca traducator cu CM in mediul privat. O conditie de angajare este si autorizatie de traducator emisa de MJ, care nu inteleg de ce se solicita, atata timp cat nu se poate folosi.
Buna ziua,
Am si eu o mare nelamurire, poate ma poate ajuta cineva.
Sunt traducator autorizat de MJ, am fost inregistrata la tribunal si la administratia financiara cat timp am desfasurat aceasta activitate. Ulterior, am incetat aceasta activitate, atat prin informarea tribunalului cat si a administratiei financiare. Intre timp, mi-am schimbat numele in urma casatoriei. Intrebarea mea este: pot sa ma angajez ca traducator full time la o institutie de alt profil, atata timp cat autorizatia mea de traducator autorizat nu mai este valabila? (Nu am anuntat MJ de schimbarea numelui, deoarece nu doresc sa reiau procedura de inregistrare la tribunal si la administratia financiara, nici nu doresc sa mai realizez traduceri autorizate). Exista vreo reglementare care sa nu imi permita sa realizez traduceri tehnice, etc (care nu necesita autorizare) pentru institutia unde sunt angajata cu norma intreaga si CM?