avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate Radu-ioana

Activitate Radu-ioana

Masina e pe numele sotului care este executat silit , eu nu am nicio legatura cu creditele . Nu au fost folisite pt noi ca si familie . Masina am cumparat-o impreuna dar ca si propritar e trecut doar sotul . Eu ma tem sa nu o sechestreze , asa cum sp dvs . Sotul a discutat deja cu executorii si acestia au spus ca atata timp cat lunar intra in cont banii din poprire nu se ating de madina . I au dat o adresa catre banca prin care se ridica poprirea de pe contul dw salariu si se va pune poprire de 1/5 din salariu direct de la serviciu . Va multumesc mult pt raspunsuri ! L-au ajutat pe sot in discutia ce executorii.
Si daca masina e pe numele sotului , dar e bun luat in timpul casatoriei si inainte de contractarea creditelor nu poate fi poprita in intregime ? Noua ne convine sa ach cu 50% din salariul sotului , aceasta a fost si suma pe care noi am propus-o firmri de recuperare inainte de poprire, dar dansii nu au fost de acord. Salariul sotului fiind de 1400 ron , iar al meu de 670 ron,deci faceam un efort destul de mare. Ne este destul de greu sa traim din 1350 ron lunar in conditiile in care la gradinita de stat platim 350 ron norma de hrana iar intretinerea pe timpul iernii costa cam 350 ron,dar suntem multumiti ca achitam si la credite atat cat ne puteam permite.
Pai pe salariu are 1/3 poprire de catre un executor , iar pe contul de salariu are inca 1/3 de catre alt executor deci doua popriri diferite una pe salariu de 1/3 si alta pe conturi fintre care si pe contul de salariu tot de 1/3 asa cum ne-a comunicat namca la care primim sal . De la locul de munca ni s-a eliberat p adeverinta din care reiese ca s au facut deja retineri de 1/3.
Va multumesc pentru raspunsuri! azi a primit la locul de munca instiintarea de poprire si ieri acasa . a discutat deja la contabilitate ,maine va merge si la birourile celor doi executori . noi avem cumparata si o masina ,marca dacia logan,exista posibilitatea ca aceasta sa fie luata de catre executori ? mentionez ca aceasta nu a costituit garantie pentru imprumuturile respective . si asi mai avea o intrebare, aveti idee cat ar costa ca un avocat sa se uite peste actele primite de la executorii judecatoresti ?
Si inca ceva ... ne poate ajuta cu ceva faptul ca sotul are copilul in intretinere? va multumesc inca o data !
Buna ziua! Sotului meu i s-a pus o poprire de 1/3 pe salariu pt o suma datorata unei firme de recuperari. Apoi a fost informat ca i s-a pus poprire si pe contul de zal de asemenea de 1/3 pt o alta suma datorata aceleiasi fime . Ele doua popriri insumeaza 66% din sal . Din cate cunosc legea prevede ca in astfel de cazuri s se opreasca max 50% din salariu. Ce se poate face in acest caz? Va multumesc!