avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2038 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca1771

Activitate Raluca1771

Deci trebuie sa o citez la adresa din RO dupa CI chiar daca nu mai locuieste acolo si prin neprezentare am sanse sa castig pensia de intretinere. Stiu unde lucreaza in AU si cat castiga lunar dar nu pot face dovada fiindca salariul e confidentiak.2. pt partaj si datoria din banca pe cardul de credit pe numele meu dar bani cheltuiti in Austria impreuna cu dovezi dupa extrasele de cont si deasemenea masina cumparata impreuna pe numele ei dar in timpul casatoriei cum pot proceda sa recuperez jumatate din bani

Deci avem in Austria si o masina e care am platit avans la leasing 4000 eur Ea are salariu acolo.,cum ppt sa o dau in fudecata si unde ? Daca stiu unde lucreaza pot trimite citatiile acolo?
Si poate plati o pensie de intretinere pt mine sau fete dacainstanta hotaraste.?
Deci inca odata eu m am despartit amiabil acum 2 luni bunurile pe care le avem ramanand jumatate.Sunteti sigur ca si datoriile neachitate la banca sunt la fel .Ea trebuie sa achite jumatate din cheltuielile facute impreuna?
Buna ziua
Ma numesc Dan Ionescu si am o intrebare.Am divortat de sotia mea in Feb2019 la Notariat si bunurile au ramas 50/50 % . Eu am un card de credit pe care l am folosit impreuna pt cumparaturi.Datoria este de Cca 4000 eur . Pot dovedi cu extrase de cont. Ea a promis la divort ca ma va despagubi cu jumatate pt a achita banca. Nu s a tinut de cuvant.

Ea locuieste in Austria cu un prieten S a mutat in alt oras si nu am adresa ei. Noi am locuit impreuna in AU pana la divort care s-a facut in RO. A disparut pur si simplu. Avem si o masina cumparata acolo pe numele ei Este un leasing unde am achitat pana la divort avansul de 3000 eur si rate de cca 1300 eur. Cum pot face sa i fac un proces de partaj in RO si unde. pt achitarea creditului?

Eu locuiesc cu fetele mele care sunt studente sub intretinerea mea deoarece ea le a renegat pur si simplu la ambasada romana de la Viena si a trimis o scrisoare prin ambasada ca nu o intereseaza situatia fetelor noastre .Ea nu trimite nici un ban fetelor care traiiesc dintr o bursa sociala si cu ajutorul meu.Sunt studente la medicina si sunt costuri destul de mari pt carti imbracaminte specifica si toate costurile de intretinere.

Sunt amenintat de Banca ca daca nu achit suma de cca 4000 eur ma executa silit cardul de credit fiind pe numele meu.Am un appt mic de 2 camere unde locuiesc cu fetele.Proprietatea este in proportie de 25% a fetelor iar 75% a mea Eu nu lucrez fiind bolnav de diabet si operat pe inima dar nu primesc nicio pensie .

Am cheltuit impreuna cu ea din vanzarea unor proprietati ale mamei mele care este in azil cu Alzheimer .In ultimii 4 ani sau cheltuit cca 84000 eur din care o buna parte in Austria pt a ne integra.Sotia suna la tel din cand in cand pe tel necunoscut si ma ameninta cu moartea cu prietenii ei .Nu am inregistrari si nu am adresa ei dar am ultimul domiciliu si stiu orasul unde locuieste .Am copie dupa cartea ei de identitate. pot sa o dau in judecata la tribunal pt partaj?
Probabil ca autoritatiile romane o pot gasi prin ambasada sau prin tribunalul din Austria .Am inteles ca RO si AU au relatii in acest sens.Ce pot face?

Ea ar trebui conform legilor sa mi plateasca si o pensie de intretinere ?

Va rog daca se poate asi vrea sa i fac si o plangere penala. Unde si cum sa fac?
Cu stima
Ing Dan Ionescu
Buna seara!
Vin cu ultimul episod, ca seamana cu o mica telenovela.
Cu inima usoara va spun ca am castigat si la tribunal, politia trebuind sa imi returneze banii pe care i-am platit ca sa imi recuperez masina. Am asteptat sa devina definitiva hotararea, si in ultima clipa politia face recurs. Tupeu, asta e!
Pe 15 mai am avut proces la curtea de apel. Si AM CASTIGAAAAT! =D>
Da, m-am chinuit foarte mult fara avocat, chiar si cu ultima hartie-intampinarea... Greu! A trecut!
Multumesc din suflet tuturor celor care mi-au fost alaturi si m-au ajutat!
Multumesc avocat.ro!

Acum sa vedem cum si daca imi voi recupera banii de la politie; sper ca nu am nevoie de executor judecatoresc...
Imi pare rau ca vad asa de tarziu ceea ce ati postat-Sinner21!
Eu am castigat!
Am castigat in instanta la judecatorie sect 6 anularea procesului verbal, banii urmand sa ii ridic de la circa financiara in urma unei cereri+decizia definitiva si irevocabila.
Si am castigat in instanta la tribunalul Bucuresti (asa a cerut politia sa se judece), decizia de ridicare a autovehiculului fiind anulata, iar parata(politia locala) fiind obligata sa imi returneze banii reprezentand taxa de ridicare.
O gresala tot am facut, ca nu am cerut si taxele de judecatorie, dar asta e!
Sfatuiesc pe toata lumea care are convingerea ca nu are vina, sa lupte pana la capat!
Dureaza mult, eu pentru ca nu am avut avocat am muncit foarte mult: nopti nedormite, am citit capitole intregi din cod civil, cod penal, proceduri... mi-a ajutat Dumnezeu sa descopar proceduri, uneori in ultimile clipe, pe care daca nu le-as fi indeplinit nu as fi putut merge mai departe- mentionez aici contestatia care trebuie facuta imediat la sediul politie locale si pastrat toate actele, raspunsuri, etc, si depus la judecatorie copii la dosar. Fara hartia aceea nu poti merge la tribunal.
Multumesc foarte mult tuturor celor care mi-au fost alaturi!
Multumesc avocatnet.ro!
Astazi am primit Hotararea de la Judecatoria sector 6.
In final pot sa va spun ca Instanta a decis anularea procesului verbal deoarece a considerat ca nu pot fi sanctionata pentru o fapta pentru care am justificare legala. Adica am stationat conform unui indicator rutier care imi permitea sa fac acest lucru, indiferent ca blocam acea intrare la spalatorie, pentru ca indicatoarele rutiere au prioritate fata de marcaje rutiere sau alte reguli aditionale, conform codului rutier...
Data fiind aceasta Hotarare a Instantei nu voi mai face apel, cred ca nici politia, asa ca imi voi cere banii de la directia de impozite si taxe.
Totodata aceasta Hotarare imi va deschide drum si pentru urmatorul proces la tribunal, doar ca acolo voi cere si despagubiri...
:D
Multumesc celor care au fost alaturi de mine! Si, si celor care nu au fost alaturi, pentru ca m-au motivat!
Directia de impozite si taxe sector 1 (adica acolo unde am platit) mi-a comunicat telefonic ca pot face cerere de returnare a sumei de bani platita cu titlul de amenda conform procesului verbal in discutie, daca acesta a fost anulat, fiindu-mi necesara hotararea ramasa definitiva.
Acum: mai fac recurs sau nu?!
Inteleg ca daca
1. eu nu fac si nu face nici politia, atunci astept 21 iunie, hotararea devine definitiva si fac cerere...
2. eu nu fac apel, face politia, iar eu nu mai pot decat sa ma apar (din ce am citit in mesajele de mai sus), ceea ce nu e bine!
3. eu fac apel si politia nu, si atunci inseamna ca ma incapatanez sa sustin ca politia sa repare prejudiciul care mi-a fost adus de catre decizia agentului... nu imi este clar ce pot obtine... ceea ce am deja sau banii de la politie?!
4. eu fac apel si face si politia si... ca la punctul 3.
In concluzie: FAC APEL, SAU NU?!
Buna seara!
O intrebare: este posibil ca sa primesc o sentinta mai proasta decat cea care exista deja?
Adica la apel...
Da, sunt in termen 30 de zile de la pronuntre, adica pana pe 21 iunie.
Fac apel, daca asa ma sfatuiti, stiti mai bine decat mine!
Multumesc tare mult! La motivari pot sa spun ceea ce mi-ati scris? Ar fi o motivare de drept, sau de fapt?