avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1139 soluții astăzi
Forum Activitate gabivlad

Activitate gabivlad

Buna ziua, am o problema cu o firma de recuperare care ma hartuieste de un an.
Am locuit in Bucuresti si am avut contract pentru TV si Internet la o firma de care se ocupa cu asa ceva. Mutandu-ma din Bucuresti in Bistrita inainte de terminarea perioadei contractuala, i-am intrebat telefonic daca se poate sa imi mute contractul in acest oras si nu au stiu sa imi spuna daca au retea in tot orasul. Dupa ce m-am mutat am caut punctul lor de lucru din Bistrita si i-am intrebat daca se poate sa imi furnizeze si aici seviciile pe care le-am avut in Bucuresti iar ei mi-au confirmat ca nu au retea in zona in care locuiesc eu si nu pot sa imi furnizeze serviciile in aceleasi conditii, pe fibra optica (in conditiile in care alta firma au avut retea pe fibra optica in zona).
Acum dupa ce am facut cererea de reziliere a contactului si am platit doate datoriile, chiar si o luna in plus, m-am trezit ca sunt hartuit de o firma de recuperare ca imi transmit ca ma dau in judecata si sa le platesc banii restanti pntru ca am incheiat contractul de furnizare a serviciilor tv si internet mai devreme de termen.
Nu este o suma mare 65lei (plata pe inca o luna ar veni) dar l-am transmit celor de la firma de recuperare ca nu am primit nimic referitor ca trebuie sa platesc acea suma, nu s-a emis nici o factura, nimic, atunci in baza la ce sa platesc daca nu s-a emis o factura.
In contractul incheiat cu firma de furnizare a serviciilor de internet si tv scrie foarte clar ca:
- In cazul in care abonatul se muta intr-o alta locatie si daca firma nu ii poate oferii aceeleasi servicii la noua adresa neavand retea, abonatul nu trebuie sa plateasca nici o taxa de incheiere a contractului mai devreme de incheierea perioadei contractuale.

Intrebarile mele ar fi:

Unde pot sa fac o plangere pentru hartuire pe numele firmei de recuperare?
Pot face o plangere si firmei furnizoare de servicii pentru dezvaluirea datelor personale?
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc