avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Activitate dvbercu

Activitate dvbercu

Are tata in certificat, ca mi-a cerut numele lui la maternitate. Nu putem sta impreuna pentru ca din cauza asta nu ii pot face nici pasaport.. daca il adopta sotul meu, rezolv mai multe treburi odata...
Buna! Am un baiat de 12 ani, care sta in Romania la bunici. Eu sunt in strainatate. Sunt casatorita si am o fetita aici :justcuz: . Venim in vacante sa il vedem pe baietel, si ii trimitem bani anual pentru a avea tot ce ii trebuie. Nu mai tin legatura cu tatal biologic al baietelului, si nici nu am fost casatorita cu el. Tin sa mentionez ca el nu a vrut sa recunoasca copilul si nu a facut nimic pentru el. M-am chinuit singura cu bani de la parintii mei. Baietelul sta cu bunicii lui de la 1 an jumate ani. Eu am plecat in strainatate ca sa muncesc, apoi mai veneam un an in Romania, iar plecam, tot asa. Apoi m-am casatorit si m-am stabilit aici. Am renuntat la serviciu pentru ca a trebuit sa ne mutam din oras. Baietelul traieste din salariul sotului meu acum. Au o relatie foarte buna. De asemenea, se intelege bine cu sora lui si cu bunicii vitregi. Sotul meu vrea sa il adopte, dar eu nu am cum sa dau de tatal biologic pentru aprobare sub nici o forma, pentru ca nu am tinut legatura. Nu stiu daca e viu sau nu, daca e in tara, nu stiu nimic despre el de aproape 13 ani. Exista vreo modalitate pentru a face posibila adoptia? Ce trebuie sa fac? Cum sa procedez?