avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate cartedejoc

Activitate cartedejoc

Buna ziua! In apartamentul de sub al meu s-a mutat de curand un cuplu de chiriasi care ma acuza ca fac zgomote care ii deranjeaza. Au venit la usa mea de 4 ori in ultimele 3 saptamani, de obicei dimineata pe la 7-8 (o data trezindu-ma din somn) aducandu-mi acuzatii false: ca merg pe tocuri in timpul noptii, ca mut mobila, ca trantesc lucruri s.a. I-am asigurat ca nu de la mine se aude, dar nu vor sa inteleaga.
Ma simt hartuita, iar copilului meu i se face frica atunci cand suna soneria. Fetita e f cuminte si doarme de la ora 21:00, deci nu face galagie.
Ce pot sa fac? Ce masuri legale pot lua pentru a ii face sa inceteze?
Seful de scara nu vrea sa se implice...
Multumesc! Numai bine!
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o opinie in urmatoarea situatie: in urma divortului pronuntat in 2009, mi-a fost incredintata fetita, care momentan are 4 ani. In 2012 m-am mutat in Irlanda, fetita ramanand in grija parintilor mei. Anul acesta m-am recasatorit si doresc sa iau fetita in cu mine in strainatate pentru o perioada nelimitata. Cum pot sa fac acest lucru daca fostul sot nu este de acord? El plateste pensia alimentara relativ la timp, insa viziteaza fetita foarte rar (la cateva luni). Cu toate ca este destul de putin interesat de situatia copilului, ma astept sa nu acepte mutarea fetitei din Romania. Ce variante legale am pentru a trece peste opinia lui? Multumesc!