avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1623 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters307670

Activitate ContSters307670

Da, este o situatie cam incalcita! Pe mine ma intereseaza 2 lucruri :
1. Cum pot intra in posesia documentelor( daca este posibil acest lucru cat timp masina se afla in custodie) sau in posesia banilor
2. De ce politia nu a specificat faptul ca masina se afla in custodie, oferindu-i vanzatorului oportunitatea de a instraina autoturismul!
Buna seara!
Ma confrunt cu o problema destul de delicata!
Am achizitionat de curand un autoturism marca opel tigra , inmatriculata in ro. Masina A fost cumparata din Spania, cu acte in regula. A ajuns in Ro unde a fost vanduta altui cetatean ! Acesta a inmatriculat-o pe Braila iar dupa circa 5 luni s-a trezit cu politia la usa intrucat masina fusese data in consemn ca fiind furata!
A existat un proces intre vanzator si actualul cumparator .. Judecatoria dispunand
Neinceperea urmaririi penale in cazul cumparatorului din spania si " predarea definitiva a autoturismului marca opel tigra cu nr inmatriculare xxx si seria xxxxxx, impreuna cu cheia de contact si documentele originale, in custodia proprietarului de drept, G.E." ( am citat exact ce scrie in rezolutia data de judecatoria Braila! )
- acum intervine problema:
Am cumparat masina de la cel mentionat mai sus, masina cu certificat ok fara mentiunea ca e in custodie si ca figureaza furata)
Am trecut de RAR
Am platit taxele la fisc
Am incheiat polita de asigurare...
Si surpriza.. Cei de la inmatriculari mi-au retinut toate documentele intrucat masina inca e data in consemn! #-o
Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Ce e de facut?? Cei de la inmatriculari mi-au spus sa "incerc sa revin " peste 2 saptamani... Dvs. ce credeti ca ar trebui sa fac?? Masina sta in fata casei fara numere, nu o pot duce la sevice pt inlocuirea de antigel , etc!! Sunt in plop si plopul in aer! Va rog mult !! Ajutati-ma cu niste rapunsuri!!
Va multumesc anticipat!