avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate aminamaria

Activitate aminamaria

Răspuns la discuția Exploatare, santaj si remuneratie
Seful meu incalca legea din toate unctele de vedere. Contract de munca cu o ora pe zi de luni pana vineri, salariu de 95 lei VERSUS program de luni-vineri 08:00-17:00, 2 sambete pe luna de la 09:00-14:00, salariu de 600 lei + 4% din vanzarile pana intr-o suta de milioane vechi. Din suta in suta de mil. vechi creste bonusul cu 1%. In vara anului acesta am facut incasari de 24000 lei si m incadrasem in 600 le salariu de baza + 6% din cei 24000 lei= 1440 lei. A refuzat sa.mi dea banii de drept cu motivarea ca mai am un pic si castig cat el. Daca eu am muncit pt acei bani, ar fi trebuit sa fiu platita conform muncii, dar nu .... a hotarat sa.mi dea doar 1750 lei totalul cu salariul de baza si bonus. Dupa ceva timp, mi.a atras atentia ca la incasarile sub 150 mil vechi vor fi intarzieri de plata a salariul de 7 zile, si sub 100 mil. intarzieri de 14 zile. Am fost internat cu copilul in spital pt o sapt. si nu mi.a acceptat concediul medical, avea de gand sa.mi ia din sAlariu, dar m.am opus vehement si mi.a luat din ziele de concediu de odihna.
Ma gandesc ca daca fac sesizare la ITM, nu voi reusi sa dovedesc toate aceste lucruri si voi fi pusa in postura de mincinoasa in fata legii.
Singurile dovezi sunt conversatiile prin sms si contractul de munca al meu si al celorlati angajati. Iar eu nu vreau sa.mi dau demisia.
M.am angajat anul trecut la o firma pe post de grafician, mi s.au spus conditiile angajarii, program de 9 ore de luni pana vineri si 2 sambete pe luna. Bun pana aici. Ce m.a surprins a fost ca mi s.a facut contract de munca cu norma fractionata de o ora pe zi. Am incercat sa.i spun ca nu.mi convine, dar imediat m.am lovit de acel < nu.ti convine, pleci > Am ramas, datorita faptuli ca am un copil de crescut. In ultimul timp au tot aparut probleme de salarizare, obligare la a sta peste program pt ca, colegul si.a dat demisia si am rAmas singura. I.am spus ca nu pot sta peste program, nu am nevoie de responsabilitati in plus pana gaseste pers ideala si sa stea cu mine la firma sa ma Ajute. Mi.a spus ca mâ plateste pt orele suplimentare si am acceptat. La sfarsitul lunii acesteia la salariu i.am cerut banii pe orele suplimentare facte zilnic plus 2 sambete lucrate supimentar. Precizez ca programul meu de drept este de la 8:00 - 17:00, si firma eate deschisa pana la 18:00,in ideea in care sunt doi angajati. Deci de la 17:00-18:00 pt mine se considera suplimentar. Cand sa imi iau banii pe ore suplimentare aflu ca el mi.a calculat 3lei pe ora, iar sambata avnd program scurt de 5 ore. Deci, am realizat 16 ore supl + 2 sambete supl.adica 78 de lei cu totul .... mi.am expus nemultumumirea vis-a-vis de ore supl. Si i.am sups ca in cazul acesta eu nu mai sunt dispusa sa mai fac cva in plus fatA de programul meu si m.a amenintat ca ma da afara daca nu fac ce spune el sau ca imi scadae din salariu.
Concluzia e ca ma obliga prin santaj sa stau peste program pe 3 lei ora, cand orele suplimentare se platesc cel putin 7 lei. Si e a nu stiu a cata oara cand imi aduce modificari de salarizare, pt ca el este sef i are dreptul sa faca ce veea cu angajatii.
Intrebare mea este: se poate face ceva in mod legal si oficial impotriva acestui angajator? Precizez ca inca lucrez pt caam nevoie de bani si stie ca santajul tine.
Inca ceva, s.a mai intamplat sA ma ameninte cu datu` afara, dar cu demisie, insista ft mult cu demisia si i.am spus ca daca crea sa ma dea afara sa.mi faca concedierre t ca nu am sa demisionez niciodata.
In plus, face abuz de. Conditia de sef si imi da responsabilitati ce nu.mi apartin.
Daca am o comanda ce depinde de implicarea lui si el intarzie lucrarea pe mine ma scoate vinovata si ma baga in teava tunului si sa ma spal pe cap cu clientul. Ca sa nu mai zic, are un comportament urat ....greu de suportat.
Dati.mi solutii, va rog .... vreau sa.mi pastrez postul, dar.....exploatarea ?