avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate EAgache

Activitate EAgache

si totusi, nu poate fi interpretabil in sensul ca obiectul principal de activitate este vanzarea unor servicii printr-un magazin online? (deci cod caen principal 4791) Din cate am citit serviciile pot asimilate vanzarii cu amanuntul, ce-i drept, sursa este wikipedia.....
Eu pe acel magazin pot sa vand si servicii de plimbare a cainilor de ex, pe langa cel de curatenie, nu mai bine trec caen 4791 si imi iau de-o grija?
multumesc! Aveti idee daca acesta va fi CAEN principal?
de fapt cred ca o sa bag toate codurile CAEN ce se pot baga, dar care e cel principal? E 4791,pt magazin online SAU e codul pt servicii curatenie?
Buna ziua,
ce coduri CAEN trebuie pentru infiintarea unei firme ce detine un magazin online ce vinde servicii de curatenie, plata cu cardul

Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
multumesc pt raspuns, da evident ca nu e nicio problema o saptamana, dar stiti cum e, de la n zile de neplata incepi sa-ti pui anumite probleme, la asta ma refeream. Sa nu uitam ca garantia acopera o luna, din punctul meu de vedere, deja dupa 3 saptamani e deja prea mult. In toate modelele de contracte gasite pe net, nu am gasit nimic specificat referitor la situatia de mai sus, si nici legea nu specifica clar ce si cum.

Caz teoretic:

E legal sa se incheie un contract in care se specifica ca daca chiriasul nu plateste in termen de o saptamana de la data convenita, sa fie evacuat? Pt ca stiu ca un chirias are si el drepturile lui si nu poate fi evacuat asa usor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu, nu s-a stricat nimic :) Vorbesc din postura unuia care cunoaste un proprietar ce nu cunoaste indeajuns de mult legislatia. Am cautat pe google informatii, dar mai toate abunda in...drepturile chiriasilor si mai putin in drepturile si indatoririle proprietarilor.

De ex nu-mi sunt clare anumite aspecte, ce inseamna?

1. "Contractul de închiriere devine titlu executoriu". Ce presupune acest titlu executoriu, la ce ajuta, cu ce se mananca? :)

2. Sa presupunem ca chiriasul intarzie plata chiriei cu o saptamana, ce trebuie sa faca in cazul asta proprietarul?

Multumesc!
imi puteti exemplifica va rog ce inseamna cheltuieli curente (de reparatie)?
Buna ziua,

as dori sa aflu care sunt reparatiile pe care chiriasul unui apartament e obligat sa le plateasca, pt ca textul legii nu mi se pare deloc clar. Stiu ca exista si cheltuieli de reparatie pe care proprietarul e obligat sa le plateasca, dar nu stiu exact ce si cum.

De exemplu, daca se strica usa de la intrarea in apartament, cine plateste? Se strica un robinet la chiuveta, ce trebuie inlocuit. Dar daca se strica liftul pe perioada cat chirisul sta acolo, cine plateste? Daca se strica centrala termica?

Multumesc!